• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rok za legalizaciju ističe 24. maja

Autor SRNA

Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS Srebrenka Golić upozorila je da je rok za podnošenje zahtjeva za legalizaciju 24. maj, a oni koji do tada ne podnesu zahtjev ostaće bez pravne zaštite.

Ona je naglasila da će nakon tog roka urbanističko–građevinski inspektori moći da pokrenu postupak rušenja bespravno izgrađenog objekta u svakom trenutku - bilo da postupaju po nečijoj prijavi ili po službenoj dužnosti.

Golićeva je za "Večernje novosti" rekla da se za objekat za koji je podnesen zahtjev za legalizaciju ne može izvršiti rješenje o rušenju sve dok se pravosnažno ne završi postupak legalizacije.

Ona kaže da bi za od legalizacije lokalne zajednice mogle dobiti više stotina miliona KM, a nije poznato koliko tačno, jer bi se morao znati tačan broj nelegalno izgrađenih objekata i njihova površina.

AKO ROK NE BUDE PRODUŽEN, MARAĆE POČETI RUŠENJE OBJEKATA

Gradska uprava Banjaluka moraće da uđe u fazu rušenja nelegalno izgrađenih objekata ukoliko rok za njihovu prijavu, koji ističe 24. maja, ne bude prolongiran, upozorio je gradonačelnik Banjaluke Slobodan Gavranović.

Gavranović je naveo da ne zna da li će doći do produženja tog roka, ali smatra da produžavanje "te agonije ničemu ne vodi".

"Zapravo podstrekavamo jedan dio bespravne gradnje i dovodimo u apsolutno neravnopravan položaj one koji poštuju zakon i koji uredno izvršavaju svoje obaveze", rekao je Gavranović novinarima u Banjaluci.

On je pozvao sve građane Banjaluke koji imaju nelegalno izgrađene objekte da se uključe u proces legalizacije, istakavši apsolutnu spremnost Gradske uprave da se svi objekti sa riješenim prethodnim pitanjima odmah legalizuju ili zadrže u funkciji do konačnog rješenja.

"Problem su, prije svega, imovinsko–pravni odnosi i to su pitanja na koja grad ne utiče", rekao je Gavranović.

On je dodao da je Gradska uprava u Banjaluci posljednjih nekoliko godina mnogo radila na ovom pitanju, od snimanja stanja do pružanja uslova građanima za početak legalizacije, te bez potrebe plaćala veliki broj službenika, ali nije bilo dovoljno građana koji su podnosili zahtjeve.

"Zbog čestih izmjena propisa i nekih odluka Ustavnog suda često je dolazilo do određenih problema u realizaciji naših akata, ali i Zakona o uređenju prostora i građenju", rekao je Gavranović.

On je podsjetio na odluku Ustavnog suda Republike Srpske kojom su neustavnim proglašene odredbe Zakona o uređenju prostora i građenju koje se odnose na beneficije određenim kategorijama stanovništva za legalizaciju objekata, zbog čega se u lokalnim propisima ponovo moraju mijenjati određeni uslovi i beneficije za određene kategorije.

Gavranović je najavio intenzivnu kampanju Gradske uprave na pružanju svih informacija građanima koji imaju nelegalno izgrađene objekte i pozivanja da se apsolutno uključe u proces njihove legalizacije.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE