• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

I radnici "Čajaveca" će uskoro na ulice

Autori mondo.ba Autori Goran Arbutina

Nekadašnji radnici banjalučkog preduzeća "Rudi Čajavec" u četvrtak su održali protestno okupljanje i najavili protestne šetnje i radikalnije poteze ukoliko im Vlada RS ne poveže radni staž. "Dokad da čekamo", poručili su nadležnima.

 I radnici "Čajaveca" će uskoro na ulice Izvor: MONDO/Goran Arbutina

Izvor: MONDO/Goran Arbutina

Ispred nekadašnjeg privrednog giganta okupilo se četrdesetak od oko 500 radnika kojima bivše preduzeće nije uplaćivalo radni staž, ali su najavili masovnije i radikalnije proteste.

Vlada RS 2011. godine proglasila je stečaj u pet preduzeća koji su bili dio poslovnog sistema “Rudi Čajavec”, a u tim preduzećimaa “Čajavec - Prostorna tehnika", "Čajavec - Telekomunikacije i elektronika”, "Čajavec - Specijalni uređaji", "Čajavec - Profesionalna elektromehanika" i "Čajavec - Mjerno-detektorski uređaji" imenovani su stečajni upravnici, proizvodnja je prestala, a radnici su ostali bez posla.

 Osim posla, mnogi od njih ostali su i bez mogućnosti za ostvarivanje radnićkih prava je rim nije povezan radni staž i to je razlog zbog kojeg su se u četvrtak okupili pred nekadašnjom firmom, čiji prostori su u međuvremenu rasprodani privatnim preduzećima.

“Tražimo da se poveže staž prvenstveno, da možemo ostvariti penzije, te da se isplate nadoknade i obaveze prema radnicima jer je dosad samo 16 odsto isplaćeno. Imamo stečajne upravnike, ali ni on ni Vlada nas ni o čemu ne obavještavaju, prodali su to, prostor firme koji je ostao je zaključan, nikog tu nema. Radnici su na ulici i čekaju da im se ispune uslovi za penziju. Sada nisu nigdje, na ulici su i prepušteni sami sebi i da žive bez ikakvih primanja”, priča Predrag Kovačević, jedan od radnika, koji je radio u “Čajavec – Prostornoj tehnici” od 1980. godine.

On ističe da je ovo tek prvo okupljanje, za koje mnogi radnici nisu ni znali, ali da uskoro možemo očekivati i radnike “Čajaveca” na protestima u Banjaluci, kao što je bio slučaj sa radnicima Kosmosa.

“Ukoliko ne dobijemo pozitivan odgovor onda ćemo napraviti protestnu šetnju, a onda ćemo preduzimati radikalnije mjere. Pedesetak radnika u mojoj firmi ima tu 23 odsto akcija, mi i naše prorodice ulagali smo u te akcije, one su propale. Tražimo da nam se poveže staž i da se isplate dugovanja, ona su od radnika do radnika različita, ima tu dugovanja od 1.000 do 15.000 KM”, poručuje Kovačević.

Radnici Čajaveca u četvrtak su ušli u krug preduzeća, a nekadašnje hale u kojima su oni radili većinom su rasprodane privatnim različitim preduzećima, od privatnih fakulteta preko drugih preduzeća do noćnog kluba.

U vlasništvu preduzeća Čajavec ostao je tek manji prostor u kojima je zvanično ovih pet preduzeća, a na to podsjećaju tek njihova imena ispisana na papiru formata A4 koja se nalaze na vratima.

Izvor: MONDO/Goran Arbutina

Vida Marić našla je zaključana vrata hale u kojoj je nekad zarađivala platu, kao i vrata uprave, gdje treba, kako kaže, da bude stečajni upravnik kako bi pomogao radnicima.

“Prije dvije godine sam ispunila uslov za penziju, ali ne mogu jer nemam povezan staž, a niko neće da nam kaže pravu istinu, ni u Fondu PIO, ni u Birou za zapošljavanje, nemamo se kome obratiti. Nas Vlada zavarava, ko ima vezu otići će u penziju, ko nema može da crkne. Žalosno je gledati ovo. Uđeš tu ono pustinja teška, a ono što si ti stvarao i izdvajao sada se na tome drugi bogate i šire…”, kaže Marićeva.

Dolazak bivših radnika uznemirio je i neke zaposlene u pojedinim privatnim preduzećima, a obezbjeđenje jednog od njih nije dozvolilo čak ni TV snimatelju da snimi zgradu koja je u međuvremenu prodana.

Radnici su na drugoj strani ogorčeni propadanjem nekadašnjeg giganta i odnosom prema njegovoj imovini.

“Vidiš šta se radi od naše imovine, sve prodano. Gledaj smeća, a kada je posađeno ovo nismo smjeli na travku da staneš”, kaže u hodu jedan od radnika preduzeća “Čajavec specijalni uređaji”.

U njegovom preduzeću stečaj je završen, a stečajni upravnik “Čajavec – Specijalnih uređaja” Milovan Vuković u izjavi za MONDO kaže da su zahtjevi radnika ovog preduzeća za povezivanje radnog staža poslani Vladi RS, ali da koliko je upoznat još nisu došli na red.

“Oko 30-40 radnika u Specijalnim uređajima ima nepovezan staž, ali u čitavom kompleksu oko 500 radnika, nekima fali par mjeseci, nekima par godina. Kod nas je stečaj završen, obaveze su ispunjene u otprilike 60 odsto, ostalo treba Vlada. I baveze prema radnicima su izmirene u tom procentu. Radnicima sam rekao ako imaju mogućnost da idu u ministarstvo, traže pojedinačno rješenje za sebe, imam informaciju da odobravaju i pojedinačno, jer ne mogu da uplate za čitavu firmu, pošto smo tražili oko 200-300 hiljada KM. Ima ta neka procedura koju treba znati, idu oni tamo. Ono što mi možemo je logistika, imamo jednu ženu koja ako treba piše zahtjev umjeto njih, kontaktira nekog itd”, kaže Vuković.

Izvor: MONDO/Goran Arbutina

Mirko Dejanović, radnik "Prostorne tehnike" koji ima pet i po godina nepovezanog staža nezadovoljan je i i radom stečajnih upravnika i odnosom ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite RS, jer na kraju niko od njih nije riješio njihove probleme.

“Oni trebaju da vode brigu o nama. Iz stečajne mase treba se podjednako podmirivati dugovanja. Oni su namirili nešto iz stečajne mase, ostalo treba da podmiri Vlada RS. Jedno vrijeme prošli smo na pojedinačno rješavanje, ali sada ne daju ni to. Kada odemo u Vladu kažu čekajte. Dokle više da čekamo? Došli smo do gubljenja strpljenja, jer za godinu dana svi će steći uslov za penziju, a neće moći da ostvare to pravo”, upozorava Dejanović.

Njegov kolega Živko Škorić vidno uzrujan dodaje da je stanje neizdrživo. On je kako kaže, ispunio uslov za penziju 2013. godine kao borac prve kategorije, ali nikada nije zvanično penzionisan jer nema povezan staž.

“Sad se javljam na Biro za zapošljavanje, nemam nikakva primanja. Živim od pomoći djeteta koje nije zaposleno. U godinama sam kad se nigdje ne mogu zaposliti. Išao sam i u ministarstvo rada, rekli su mi da čekam na red. Ja mogu samo čekati na red da odem na onaj drugi svijet. A ovo kad ću doći na red ne znam. Htjeli smo da upoznajemo javnost sa našim problemima, ali moraćemo uskoro da preduzmemo radikalnije mjere jer dotakli smo dno dna. Radio sam od 1977. godine u Prostornoj tehnici. Stečajni upravnici valjda su se se obraćali Vladi za nas par koji smo ispunili uslove, međutim Vlada kaže to će ići u kompletu, kad će to biti samo Bog zna. Jadno je gledati ovo, tuga i žalost. Radili smo, išli smo na teren, održavali ovo u ratu, bio sam rukovodilac ovdje, sada sam došao u stanje da pijem tablete za smirenje".

U ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite RS kažu da znaju za zahtjeve radnika i da se oni rješavaju u skladu sa redoslijedom prijema. Radnici trebaju, kako kažu, da čekaju svoj red.

“Prema mom saznanju imamo dva zahtjeva iz Čajaveca za socijalno zbrinjavanje radnika koji su u stečaju. Zahtjevi se rješavaju u skladu sa redoslijedom prijema zahtjeva. Stečajnim upravnicima i radnicima su dati adekvatni odgovori da moraju da čekaju svoj redoslijed. Jedini izuzetak je za radnike koji sa neuplaćenim radnim stažom ispunjavaju uslove za odlazak u penziju, ti se radnici prijavljuju na javni poziv koji objavljuje Fond PIO. I ove godine na osnovu rješenja Vlade raspisan je javni poziv za prijavu radnicima koji sa neuplaćenims tažo stiču uslov za pensziju d aim se vrši prioritetna uplata. Ostali radnici čekaju rješenje kompletnih zahtjeva za socijalno zbrinjavanje radnika odnosno preduzeća. Imamo 118 zahtjeva za socijalno zbrinjavanje zaključno sa 31. decembrom 2014. Godine, a tu se radi o 118 kolektivnih zahhtjeva. U 2015. godini budžetom je planirano 3 miliona KM za socijalno zbrinjavanje radnika”, kaže za MONDO pomoćnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite Mira Vasić.

Na našu konstataciju da među radnicima koji su se danas okupili ima i onih koji su ispunili uslov za penziju, ali još nisu ostvarili to pravo, Vasićeva kaže da vjerovatno nije ispoštovana potrebna procedura.

“Stečajni upravnik vjerovatno nije dao pravilne upute za prijavu u Fondu PIO za samostalnu uplatu doprinosa. To znači da taj radnik može samostalno da ode u Fond i utvrditi da li ispunjava uslov za odlazak u starosnu penziju i tada nama Fond PIO dostavlja zahtjev za pojedinačnu uplatu doprinosa za svakog konkretnog radnika. To se odnosi samo na one koji sa tom uplatom ostvaruju pravo na odlazak u penziju Mislim da ima 10-15 radnika koji u Čajavecu ispunjavaju te uslove i onom što su se stečajni upravnici obraćali nama”, dodala je Vasićeva.

Radnici “Čajaveca” podsjećaju međutim da će uskoro gotovo svi oni u penziju zbog čega je potrebno povezivanje radnog staža svim radnicima. Od borbe za svoja prava ističu neće odustati, makar i na ulici.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE