Specijalista epidemiolog u Instutut za javno zdravstvo Republike Srpske Jela Aćimović rekla je da Institut raspolaže sa dovoljnim količinama vakcina za najmanje tri godine.
Aćimovićeva je rekla da se u program imunizacije u Republici Srpskoj ponovo uvodi petovalentna vakcina protiv pet zaraznih bolesti.
Ona je naglasila da je dvodnevna radionica, koja je juče i danas održana u Tesliću, bila prilika da se povodom obilježavanja evropske nedjelje imunizacije razgovara o programu imunizacije u Srpskoj.
"Imunizacija u svijetu svake godine spasi između dva i tri miliona života, međutim ona još nije do maksimuma iskorištena. Znamo da u svijetu svako peto dijete još nije vakcinisano jer postoje propusti u imunizaciji u svakoj zemlji. Zbog toga je ovo prilika da skrenemo pažnju na značaj imunizacije kako bi smo povećali broj djece koja će se vakcinisati i obuhvat stanovništva koje će se zaštiti od zaraznih bolesti", istakla je Aćimovićeva.
Ona je naglasila da se u svijetu, zahvaljujući imunizaciji, uspjela iskorijeniti jedna velika zarazna bolest – velike boginje, da se približilo iskorjenjavanju druge bolesti – poliomijelitisa, a da je evropski region napravio veliki iskorak u borbi protiv morbila.
Kada je u pitanju imunizacija u Srpskoj, Aćimovićeva je rekla da se još čeka završetak procedure objavljivanja izmjena instrukcije za imunizaciju kako bi se mogla koristiti petovalentna vakcina koja je prije dvije godine povučena iz upotrebe zbog nestašice na svjetskom tržištu.
Aćimovićeva je podsjetila da program imunizacije u Srpskoj podrazumijeva vakcinaciju protiv deset zaraznih bolesti, te da u maksimalno mogućim kapacitetima prate evropske i svjetske standarde znajući da je u svijetu veći broj bolesti protiv kojih se stanovništvo vakciniše.
Radionici o temi "Program imunizacije u Republici Srpskoj" prisustvovali su predstavnici Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, te Svjetske zdravstvene organizacije.
Radionicu je organizovao Institut za javno zdravstvo Republike Srpske u saradnji sa UNICEF-om.