• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Stručnjaci o urbanističkim izazovima u Banjaluci

Autor mondo.ba

Serija predavanja iz programa "Rasprostor" o urbanističkim i arhitektonskim izazovima BiH i Banjaluke održana je u proteklih mjesec dana na različitim lokacijama u gradu na Vrbasu.

 Istraživački centar za prostor u petak je završio prvu seriju programa "Rasprostor" koja je tokom tri večeri okupila oko 160 učesnika, većinom arhitekata iz nauke i prakse, ali i predstavnika udruženja građana, kulturnih radnika, medija i druge.

Rasprostor 1. je započeo u novembru sa dva predavanja. Jelena Stanković, PhD arhitekta Univerziteta u škotskom gradu Dandi 15. novembra u Muzičkom paviljonu predstavila je doktorsko istraživanje “Nevidljiva Banjaluka”.

Ona je istakla da „Banjaluka koju zamišljamo i pamtimo obično nije snimljena na kartama – ostaje nevidljiva. Kao takva ona postoji samo u našim sjećanjima. Neophodno je kreirati nove karte sjećanja da bi od zaborava sačuvali Banjaluku koju zamišljamo i pamtimo".

Isidora Karan, (PhD arhitekta Univerziteta u Granadi,Španija) je zatim 16. novembra u Studentskom pozorištu, predstavila istraživanje “Intenzivna mjesta u Bosni i Hercegovini: Studija njihove konstrukcije i preporuke za njihovo očuvanje i unapređenje”.

Isidora je tom prilikom posebno naglasila da “urbani intenzitet predtavlja svakodnevni ritam ljudi, koji određuje konstrukciju prostora grada i njegove karakteristike”. Takođe je predložila “nove pristupe u urbanom oblikovanju u širem smislu”.

Treće veče predavanja je održano u Smart office Co-working prostoru Banjaluka. Vedad Islambegović, (PhD arhitekta, saradnik Univerziteta u Sarajevu i partner u Filter arhitektima) je predstavio plan aktivnosti Asocijacije arhitekata u BiH 2016-2018, čiji je predsjednik, napominjući da aktiviranje AA u BiH “predstavlja pokušaj otpora letargiji, sa uvjerenjem da šansu za prosperitet imamo samo kao zajednica”. Konačno, prof. Juan Luis Rivas Navarro (PhD arhitekta Univerziteta u Granadi) se u svom inspirativnom predavanju kroz samo nekoliko “ključnih riječi” kritički osvrnuo na urbani prostor Banjaluke, naglašavajući njegov ogromni potencijal i naš odnos prema tom istom prostoru.

Predavanja su izazvala zavidnu pažnju publike, te pokrenula diskusiju oko tema politike sjećanja, stvaranja intenzivnih mjesta u Banjaluci, nephodnosti organizovanja arhitekata, te (ne)kulturi planiranja prostora kod nas i njenim posljedicima.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE