• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Budućnost Srpske u korištenju biomase"

Autor SRNA

Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izjavio je da je budućnost Srpske u korištenju biomase kao osnovnog energenta kojeg će koristiti toplane.

Nakon učestvovanja u prezentaciji projekta "Biomasom do energetski nezavisnih, efikasnih i ekonomičnih sistema grijanja u Srpskoj" u Banjaluci, Đokić je rekao novinarima da je cilj Republike Srpske i resornog ministarstva da na ovom skupu podstakne razvijanje jednog nezavisnog sistema grijanja koji će biti efikasan i ekonomičan.

"Pokazali smo koje su prednosti i uštede u tom pravcu moguće na primjerima toplana u Gradišci i Prijedoru, kao i određene efekte koji su ostvareni u Banjaluci, gdje su neke rejonske toplane prešle na korištenje biomase", istakao je Đokić.

On je naglasio da su postojeći sistemi grijanja u Srpskoj uglavnom zavisni od energenata mazuta i uglja, čijim sagorijevanjem se u vazduh oslobađaju čestice koje zagađuju okolinu, dok se korištenjem biomase kao energenta u skladu sa međunarodnom politikom štiti prirodna okolina.

Đokić kaže da je ova prezentacija prvi ozbiljan korak, kako bi u narednim godinama u Republici Srpskoj, kao što je to slučaj u nekim drugim državama, bilo moguće preći na korištenje biomase u toplifikaciji gradova umjesto korištenja mazuta i uglja.

"Prelazak na biomasu podrazumijeva rekonstrukciju postojećih sistema grijanja uz određene tehnološke promjene", naveo je Đokić.

Predsjednik Međunarodnog foruma o čistim tehnologijama u Srbiji Tihomir Simić rekao je da je u poboljšanju kvaliteta života i povećanja energetske bezbjednosti važno početi sa korištenjem biomase.

Simić kaže da je firma "IEE GROUP inteligentna energija" dobila visoko priznanje za najuspješniji projekat u ovoj godini za projekat Toplane u Gradišci, koji joj je dodijelila međunarodna komisija sa više od 20 eksperata iz Evrope.

"Ovo što je urađeno u Toplani Gradiška predstavlja ogledni model kako bi trebalo raditi jer efekti finansijskog poslovanja takvih toplana nakon tri godine eksploatacije, sa velikim uštedama, garantuju otplatu ulaznih ulaganja", istakao je Simić.

On je rekao da bi u Srbiji, ako bi svih 67 gradova koji trenutno koriste fosilno gorivo za grijanje prešlo na biomasu, to dovelo do uštede u iznosu od pola milijarde evra.

Predsjednik uprave "IEE grupe" Borko Torbica rekao je da je energetska bezbjednost danas najvažniji aspekt svake državne i lokalne zajednice.

On je dodao da Republika Srpska ima veliki godišnji spoljnotrgovinski deficit za nabavku fosilnih goriva mazuta i nafte, dok u Srbiji spoljnotrgovinski deficit za ove namjene iznosi 470 miliona evra.

"Ukoliko bi sve Toplane u Srbiji ili Republici Srpskoj prešle na biomasu, na taj način bi došlo do podsticaja domaće potrošnje jer bi toplane tada za nabavku biomase plasirale novac u lokalne zajednice, a bilo bi zaposleno i nekoliko hiljada ljudi", istakao je Torbica.

Direktor preduzeća "IEE Banjaluka" Dragiša Zečević kaže da je krajnje vrijeme da se riješi problem toplana u Republici Srpskoj korištenjem biomase za toplifikaciju gradova.

"Toplanu u Gradišci u protekle tri godine posjetilo je više od 60 delegacija gradova iz Srbije, Hrvatske i Federacije BiH, koje žele ovakav pozitivan primjer prakse da prenesu u svoju zajednicu", dodao je Zečević.

On je rekao da "IEE grupa" trenutno radi više od 15 projekata toplifikacije gradova korištenjem biomase, slame i drugih energenata.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE