Mondo brifing za vas izdvaja najinteresatnije naslove iz štampe kao i događaje koje su obilježili prethodni dan.
Pacijenti najavili proteste
U Republici Srpskoj trenutno je 1250 pacijenata kojima život zavisi od hemodijalize, a njihov materijalni položaj je izuzetno loš. Iako je zakonska regulativa na njihovoj strani, u praksi nemaju velike koristi od toga. Iako dijalizni pacijenti imaju status stopostotnih invalida, u Republici Srpskoj po tom osnovu ne ostvaruju nikakava prava, što je jedinstven slučaj, kako kažu ne samo u Evropi nego i u svijetu. Obećanja najodgovornijih za ovakvo stanje za sada su samo obećanja, a jedini način koji im je preostao da se izbore za svoje pravo je štrajk tokom kojeg će odbiti uključivanje na dijalizu do ispunjenja zahtjeva.
Spin ili realnost
Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) tvrdi da će Srbija pod poritiskom SAD morati da prekine specijalne i pararalne veze s RS. S druge strane, u Srbiji ocjenuju da predviđanje "strateškog udaljavanja" Beograda i Banjaluke najvjerovatnije predstavlja dobro osmišljen spin uticajnih zabadnih lobista, piše "Euro Blic". Iako sagovornici ovog lista ne isključuju mogućnost da će SAD pokušati da izvrše određene korekcije Dejtonskog sporazma kako bi BiH otrgle od zone ruskog uticaja, oni dodaju da je teško zamisliti da bi vlasti u Srbiji odustale od specijalnih veza sa Srpskom.
Vrijeme opasno
Nedim Sladić, amater meteorolog iz Sarajeva koji je dosad uspješno predvidio sve vremenske nepogode, kaže da se ekstremne vrućine odčekuju do 8. avgusta, kada će se dnevna temperatura kretati od 35 do 42 stepena, a slijede tropske noći u kojima se temperatura neće spuštati ispod 20 stepeni. On kaže da situacija nije nimalo bezazlena i da će ljudi padati u nesvijest od vrućine ne budu li se čuvali u najtoplijim dijelovima dana, a ovakve vremeneske prilike mogu uzrokovati i ljudske žrtve. Očekuju se nestašice vode i struje, a postoji veliki rizik od požara. "Nadležne službe bi u ovakvim situacijama trebalo da za cijelu BiH proglase stanje prirodne nesreće i elementarne nepogode. Stanovništvu se se preporučuje da sva sva upozorenja shvate krajnje ozbiljno", kaže Sladić.
Mandati istekli, a primaju po 3.500 KM
Iako su im mandati istekli još prije osam godina, šestorica od sedam članova Komisije za koncesije BiH redovno svaki mjesec prime oko 3.500 KM. Jednom članu Komisije mandat je istekao 2015. godine, dok su dvojica, odavno, zbog godina života stekli uslove za penziju. Ono što je zanimljivo jeste da je konkurs za izbor sedam novih članova Komisije raspisan još u maju prošle godine, međutim do dandanas nije završen, odnosno Savjet ministara BiH i pored toga što je prije godinu dana dobio listu uspješnih kandidata, još nije predložio parlamentu BiH listu za imenovanja. Više o ovom slučaju čitajte OVDJE.
EU upitnik i prevodioci
Savjet ministara BiH usvojio je informaciju o aktivnostima u vezi sa prevođenjem odgovora na pitanja iz Upitnika Evropske komisije sa inicijativom za dopunu Zakona o javnim nabavkama. Odgovori BiH na Upitnik sadržavaće 25.000 do 30.000 stranica teksta koje treba prevesti na engleski jezik, što je oko dva puta više nego što su imale druge zemlje. Procjenjuje se da je za prevod 25.000 stranica teksta potrebno najmanje 85 prevodilaca koji bi intenzivno radili dva mjeseca.