Školstvo u Republici Srpskoj često ne prati potrebe na tržištu rada, a jedno od najvećih apsurda su primjeri iz srednjih škola saobraćajnog smjera.
Redovni učenici koji se školuju za zanimanje vozač motornih vozila, nakon uspješnog završetka obrazovanja stiču zvanje "diplomirani vozač", a da pri tome nisu osposobljeni za upravljanje automobilom, niti imaju položen vozački ispit!
Udruženje saobraćaja i veza pri Privrednoj komori RS pokrenulo je zvaničan zahtjev prema Ministarstvu prosvjete RS da u srednjim saobraćajnim školama u nastavnom planu i programu, kao uslov za dobijanje diplome vozača, bude i položen vozački ispit.
"To danas nažalost nije slučaj. Imamo situaciju da kada momci i djevojke završe srednju školu i steknu zvanje vozač, ne mogu nigdje da rade. Zbog toga, često odu u druga zanimanja. Naša inicijativa je da se za vrijeme školovanja obezbijedi obuka i makar prvo polaganje", kazao je za Mondo direktor Autoprevoza Dejan Mijić, koji je i potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca RS.
On je prezicirao i da bi za ove namjene godišnje trebalo oko 70.000 maraka.
"Cilj je da dobijemo ljude koji će odmah raditi. Tržište rada trenutno traži veći broj takvog kadra, nego što se kod nas školuje", istakao je Mijić.
U Ministarstvo prosvjete i kulture RS su objasnili da se u Republici Srpskoj za zanimanje vozača u školskoj 2017/18. godini školuju 274 učenika u šest srednjih škola - Tehnička škola Banja Luka, Tehnička škola "Mihajlo Pupin" Bijeljina, Srednja škola "Đuro Radmanović" Novi Grad, Srednjoškolski centar Rudo, Saobraćajna i elektro škola Doboj i Tehnički školski centar Zvornik.
"Redovnim učenicima koji se školuju za zanimanje vozač motornih vozila dozvoljeno je i omogućeno polaganje vozačkog ispita i prije navršenih 18 godina života. Učenici praktični dio osposobljavanja obavljaju u auto-školama. Svim redovnim učenicima koji se školuju za vozača, a koji izlaze prvi put na polaganje, omogućeno je besplatno polaganje testova, prve pomoći i upravljanja vozilom", naveli su za Mondo iz resornog ministarstva.