• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Klinička ispitivanja važna za nove terapije

Autor SRNA

Klinička ispitivanja imaju veliki značaj iz ugla naučnoistraživačkog rada jer doprinose kreiranju novih terapijskih mogućnosti i lijekova.

Rekla je ovo načelnik Sektora za klinička ispitivanja pri Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH Tatjana Ponorac.

Ponorčeva je istakla da se klinička isppitivanja sprovode za lijekove koji su novi za oboljenja za koja ne postoje druge terapijske mogućnosti, kao što su rijetke i onkološke bolesti, te bolesti centralnog nervnog sistema.

"Klinička ispitivanja često mogu biti predmet pogrešnog tumačenja, te želimo da ovu oblast prikažemo u pravom svjetlu, jer je krajnji cilj ovih ispitivanja dobrobit pacijenta",rekla je ona danas novinarima u Banjaluci prije početka sastanka sa podnosiocima zahtijeva za sprovođenje kliničkih ispitivanja, koji je organizovan povodom Svjetskog dana kliničkih ispitivanja.

Ona je dodala da ovim aktivnostima Agencija želi da pokaže opredijeljenost i spremnost da se, u regulatornom smislu, poboljšaju i stvore preduslovi za sprovođenje kliničkih ispitivanja na način kako se to radi u EU i svijetu.

"Cilj je ovu oblast u potpunosti uskladiti sa uredbom EU, koja definiše oblast kliničkih ispitivanja lijekova i medicinskih sredstava i mi smo u krajnjoj fazi usklađivanja ove uredbe, te iz tog razloga smo organizovali sastanka sa našim korisnicima usluga, odnosno proizvođačima, kako bismo na najbolji način definisali ovu problematiku", rekla je Ponorčeva.

Prema njenim riječima, sva klinička ispitivanja u BiH odobrena od Agencije su multicentrična, odnosno sprovode se na isti način i pod istim protokolom kao i u svim drugim dijelovima svijeta.

"Godišnje u prosjeku u BiH ima odobrenih 20 do 25 kliničkih ispitivanja, koja se sprovode u najvećim kliničkim centrima, kao što su u Banjaluci, Sarajevu, Tuzli, Mostaru i Zenici", navela je Ponorčava.

Pomoćnik direktora za lijekove u Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH Biljana Tubić navela je da su, kada je riječ o kliničkim ispitivanjima, najzastupljenije grane medicine onkologija i kardiologija, te reumatologija.

Tubićeva je ocijenila da je današnji sastanak prilika da se razmijene mišljenja, iskustva i znanja o kliničkim ispitivanjima.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE