• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Pljuštaće" tužbe zbog prisluškivanja u BIH!

Većina građana BiH čiji su telefoni nezakonito prisluškivani od strane OBA i Sipe najavila je tužbe protiv države.

 "Pljuštaće" tužbe zbog prisluškivanja u BIH! Izvor: MONDO

Jedan od građana, Goran Obradović, odbornik Skupštine opštine Čajniče, kojem su prisluškivali dva telefona, kaže da je već kontaktirao advokate, prenose Nezavisne.

"Moja prava su ugrožena i u narednih nekoliko dana vidjeću kako će se situacija razvijati i da li će doći do kolektivne tužbe ili ću kao pojedinac tražiti zaštitu svojih prava", ističe Obradović.

Slobodan Radulj, pravobranilac RS, kaže da je vidljivo da su u svemu ovome građani oštećeni i da imaju pravo tražiti nadoknadu štete, i to od države BiH, s obzirom na to da se radi o zajedničkim organima i agencijama.

"Individualna stvar svakog pojedinca je da li će tužiti državu BiH i tražiti nadoknadu štete. To mogu uraditi pojedinačno, svako za sebe, ili kolektivno", kaže Radulj.

"Nezavisne novine" u narednim brojevima nastaviće sa objavljivanjem spiska isključivo "M:telovih" brojeva koje su, što legalno, što nelegalno, prisluškivale Obavještajno-bezbjednosna agencija i Državna agencija za istrage i zaštitu.

Miroslav Mikeš, advokat iz Banjaluke, kaže da ukoliko žele da podnesu tužbu protiv BiH, građani se moraju sami organizovati, jer nema institucije koja može podnijeti tužbu u njihovo ime.

"Veoma je jednostavno s obzirom na to da je zakonima jasno definisano da tokom prisluškivanja mora postojati zvaničan nalog suda. Tužbu mogu da podnesu pojedinačno ili kolektivno, s tim da je logično da bi odštetni zahtjevi bili različiti zavisno od toga ko je prisluškivan itd.", kazao je Mikeš.

I Nedeljko Blagojević iz Foče, čiji je broj prisluškivan, kaže da je zainteresovan za tužbu, ali da bi mu problem mogle predstavljati finansije i da, ukoliko bude kolektivne tužbe, svakako će u tome učestvovati.

"Finansijski ne stojim baš najbolje, jer sam bez posla već 20 godina i, ukoliko dođe do kolektivne tužbe, svakako ću učestvovati u tome", kazao je Blagojević.

Husein Mušić, advokat iz Sarajeva, istakao je da je očigledno da se krše ljudska prava te da građani tužbu mogu podnijeti i zbog kršenja Evropske konvencije o ljudskim pravima i to člana osam.

U članu osam ove konvencije navodi se da svako ima pravo na poštovanje svog privatnog i porodičnog života, doma i prepiske.

"Javna vlast se ne miješa u vršenje ovoga prava, osim ako je takvo miješanje predviđeno zakonom i ako je to neophodna mjera u demokratskom društvu u interesu nacionalne sigurnosti, javne sigurnosti, privredne dobrobiti zemlje, sprečavanju nereda ili sprečavanje zločina, zaštite zdravlja i morala ili zaštite prava i sloboda drugih", navodi se u članu osam Evropske konvencije o ljudskim pravima.

Mušić ističe da je evidentno da je ova konvencija prekršena i da se u ovoj zemlji građani sve više i više osjećaju nesigurno.

Desetine građana koje smo u prethodnim danima kontaktirali takođe ističu da su zainteresovani za tužbe, jer poslije svega ne osjećaju se najsigurnije.

"Nije svejedno čovjeku kada sazna da je prisluškivan, a posebno kada to sazna preko medija. Raspitaću se malo o svemu i vidjeti da li mi se isplati podnositi tužbu, ali mislim da se sa rogatim ne vrijedi bosti", kazao je jedan od građana Bratunca, koji želi da ostane anoniman.

Podsjećemo, povodom afere "Prisluškivanje" dr Nenad Stevandić, predsjednik Odbora za bezbjednost Narodne skupštine RS, ranije je rekao da će svakako preduzeti korake koji će se kretati od nivoa tužbe do nivoa zajedničkog dogovora RS, FBiH i BiH.
Prisluškuju strane službe

Husein Mušić, advokat Saliha Alibašića, tvrdi da je njegov klijent osuđen na 11 godina zatvora na osnovu razgovora koje je prisluškivala hrvatska obavještajna služba.

"Prvo, naše tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv Alibašića na osnovu CD-ova prisluškivanih razgovora od strane hrvatske obavještajne službe. Drugo, našeg građana na našoj teritoriji prisluškivala je strana obavještajna služba i treće, ti CD-ovi su dostavljeni onako iz ruke u ruku, a ne zvanično preko ministarstava itd", govori Mušić o tom slučaju.

On naglašava da je i crnogorsko tužilaštvo pokušalo i na kraju optužilo svoga državljanina Miomira Mandića takođe na osnovu onoga što je prisluškivala hrvatska obavještajna služba.

"Ali sud u Crnoj Gori je odbacio optužnicu i oslobodio čovjeka jer dokazi nisu prikupljeni na zakonit način. Poslije svega ovoga otvara se pitanje ko je od građana BiH siguran, očigledno niko", kazao je Mušić.

Mušić naglašava da je postojao sudski nalog hrvatskog pravosuđa za prisluškivanje, što niko nije potvrdio, i da se to nije smjelo događati na teritoriji BiH.
Spisak sa prisluškivanim brojevima telefona možete da pročitate u štampanom ili PDF izdanju "Nezavisnih novina". (MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE