• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Profesore, koliko tražite?"

Studentkinja iz Mostara javno progovorila o korupciji u visokom obrazovanju. Smatra da je malo studenata koji nisu barem jednom bili prinuđeni dati novac.

 "Profesore, koliko tražite?" Izvor: MONDO

Korupcija o visokom obrazovanju u BiH nije tema o kojoj se često raspravlja ili piše, iako nevladine organizacije godinama raspravljaju da je visoko obrazovanje oblast u kojoj je korupcija najizraženija.

Sofija B nedavno je diplomirala na mostarkom Sveučilištu. Jedna je od rijetkih koja o korupciji želi govoriti. Davanje mita, kaže, toliko je rašireno da nakon godina studiranja smatra kako je malo studenata koji nisu barem jednom bili prinuđeni dati novac.

Ona je dala 1.000 KM za ispit zbog kojeg je izgubila gotovo dvije godine studija, prenosi "Radio Slobodna Evropa".

„Zapravo ja sam uvijek slutila da je u pitanju novac. Nije teško zaključiti da nakon trećeg ili četvrtog puta kad padnete, a da su ista pitanja bila, ali uvijek sam u sebi to nekako odgađala i govorila ne. Jednostavno ja nemam sreće, možda profesor izvlači na sreću - dok mene moja majka nije suočila sa istinom. Zapravo više je ona odradila to za mene“, objašnjava Sofija.

Dodaje da su cijene ispita različite i da zavise od težine i godine studija.

„Mislim da je na prvoj godini ispit kod ovog profesora 500 KM, a na završnoj godini znam da je 1.000 maraka. I ono što je zanimljivo, ovaj profesor tačno zna od koga može uzeti novac, jer znam da je bilo studentkinja koje su došle mu i rekle: ’Profesore, koliko tražite?’“, navodi Sofija.

Istraživanje različitih nevladinih organizacija u BiH pokazalo je da čak 96 odsto građana smatra da je korupcija u obrazovanju najprisutnija na fakultetima, dok ih je 54 odsto upoznato sa slučajevima plaćanja za polaganje ispita. Iako su i primanje i davanje mita krivična djela za koje su, prema entiteskim zakonima, predviđena rigorozne kazne, malo toga bude i sudski procesuirano.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE