• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Glasovima vladajućih, te PDP-a i SDS-a: Okončana posebna sjednica NSRS, podržan veto Željke Cvijanović

Autor Brankica Spasenić

Narodna skupština RS podržala je večeras veto srpskog člana i predsjedavajuće Predsjedništva BiH Željke Cvijanović.

 Dvadeset prva posebna sjednica 14.5. (1).JPG Izvor: NSRS

Za to je bila potrebna dvotrećinska većina, odnosno 56 ruku, dok vladajuća koalicija okupljena oko SNSD-a ima 52 poslanika. Podršku vetu dao je i dio opozicije, odnosno poslanici PDP-a i SDS-a.

Ova posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske zakazana je na zahtjev člana i predsjedavajuće Predsjedništva BiH Željke Cvijanović.

Cvijanović je preglasana na sjednici Predsjedništva BiH kada su druga dva člana, Denis Bećirović i Željko Komšić, usvojili nekoliko zaključaka kojim se, između ostalog, poziva EUFOR da asistira policijskim agencijama u BiH u hapšenju zvaničnika RS.

Cvijanović je “Zaključak o razmatranju unutrašnjo-političke situacije u Bosni i Hercegovini povodom napada organa vlasti entiteta Republika Srpska na ustavni poredak BiH”, usvojenog na 22. redovnoj sjednici Predsjedništva BiH održanoj 12. maja, proglasila destruktivnim po vitalne interese RS.

„Kad gledam ovaj parlament, ne gledam ni lijevo ni desno (vlast i opoziciju op.a.), nego parlament kao jedinstveno mjesto. Nije u pitanju hir, nego da se stvari dovedu u red, a odavno nisu u redu kada je u pitanju BiH. Nije samo poziv na angažman EUFOR-a vrijedan da se ovdje diskutuje, predsjednik RS je obrazložio druge segmente koji su vrlo sporni“, rekla je Cvijanović u završnoj riječi.

Predsjednik RS Milorad Dodik tokom ranijeg izlaganja pred poslanicima je naveo da su mu posebno zasmetale dvije stvari u spornom zaključku.

Prije svega formulacija „ustavna struktura države“, tvrdeći da je u Dejtonskom sporazumu navedeno da „Bosna i Hercegovina prestaje da postoji kao Republika i nastavlja da živi kao Bosna i Hercegovina “.

“Kako možete reći da je ovo država? Koja državaNije država!”, rekao je Dodik i dodao da BiH ima karakter države samo na međunarodnom planu.

Sporan mu je i članjedan ovog zaključka u kojem se navodi da je “entitet podređen državi BiH”.

“Lažu, nismo podređeni, nego ste vi podređeni nama, ovom parlamentu. Ova današnja sjednica je dokaz da je BiH izvedena iz RS i FBiH“, istakao je Dodik.

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Hmm

Samo sloga srbina spasava!

MONDO REPORTAŽE