• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Bilderberg grupa" tajno o Srbiji

Članovi "Bilderberg grupe" sastali su se od 5. do 8. juna u američkom gradiću Čentili, a jedna od tema "vladara u senci" bila je i Srbija.

 "Bilderberg grupa" tajno o Srbiji Izvor: MONDO

Lako je biti skeptičan prema teorijama zavere, ali nije tako lako odgovoriti na pitanje čemu onda potreba političko-finansijsko elite planete da se redovno sastaje, pišu u ekskluzivnom tekstu "Večernje novosti".

Kako dnevnik izveštava članovi Bilderberg grupe sastali su se "iza sedam brava, krijući od javnosti i gde se sastaju, i o čemu raspravljju, i zbog čega, uostalom, takva tajnost ako nema šta da se prikriva..."

Prošle nedelje, od 5. do 8. juna, u apsolutnoj diskreciji, bez najava u javnosti i saopštenja bilo koje vrste, u američkom gradiću Čentili (u državi Virdžinija), što "Novosti" prve otkrivaju domaćoj javnosti, okupilo oko 225, bez preterivanja se može reći, sadašnjih i budućih vladara sveta.

Među njima i Karl Bilt, Joška Fišer, Ričard Holbruk, Jap de Hop Shefer, Henri Kisindžer, holandska kraljica Beatris, Kondoliza Rajs, Dejvid Rokfeler...

Sve ove ljude spaja jedno: 56. po redu sastanak grupe "Bilderberg".

Od 1954, kada su se "odabrani" prvi put sreli, na inicijativu holandskog princa Bernara, u hotelu "Bilderberg" u ovoj zemlji, po čemu je čitava organizacija i dobila ime, ovi skupovi su redovni (prošle godine je održan u Istanbulu).

Cilj prvog sastanka sredinom pedesetih, danas niko ne krije: stvaranje Evropske unije. Lideri okupljeni u "Bilderbergu" videli su u tome jedinu šansu sučeljavanja, a pre toga snaženja, zapadnoevropskog bloka prema SSSR-u.

Sastanci se održavaju svake godine na drugom mestu, uglavnom u Evropi, najčešće početkom juna, o njima se javnost ne obaveštava, ali je u svetu već dovoljno zagriženih novinara koji su celu svoju karijeru posvetili "otkrivanju tajne Bilderberga".

Ove godine, saznaje se, u hotelu "Vestfilds Meriot" u Čentiliju našao se i Barak Obama, što mnogi već vide i kao siguran znak da je on "odabran" za novog predsednika Amerike.

Ove godine, nezvanično su saopštili pojedini učesnici, raspravljalo se i o sajber-terorizmu, mogućem ratu sa Iranom, izboru američkog predsednika, Rusiji...

U okviru rasprave o odnosima SAD i EU pominjana je, navode pojedini mediji pozivajući se na neimenovane izvore, i Srbija.

Izražena je zabrinutost zbog "neizvesnosti" koju "Srbija ni na Istoku ni na Zapadu" politički i bezbednosno nosi i zaključeno je da su dozvoljeni svi napori i troškovi (čitaj: sredstva) da se jedan naš orao otrgne od pogleda usmerenog na istok i da se zemlja ubrzano uključi, veže, u sve zapadne strukture kako bi se trajno "skinulo to pitanje", jer pred Evropom i Amerikom stoje izazovi koje ne treba opterećivati sitnicama u sopstvenom dvorištu.

Davanje nezavisnosti Kosovu se i posmatra u tom kontekstu, uz opasku jednog od prisutnih da će svoju punu funkciju ispuniti tek ako se na pravi način "nagradi" (umiri) Srbija. Uzgred budi rečeno, ove godine u Čentiliju bio je i potpredsednik "Fijata" Džon Elkan.

Zanimljivo je da je 1999. godine, nama po zlu znane, skup "Bilderberga" održan u Sintri od 3. do 6. juna, a da je prva tema bilo Kosovo.

Moderator rasprave bio je Henri Kisindžer, a prvi govornik Karl Bilt. Njih dvojica su i ove godine bili u Čentiliju. Uopšte, među "Bilderberg" zvanicima uglavnom tradicionalno preovlađuju Srbiji ne baš naklonjeni političari.

Ne smatra da je "Bilderberg" organizacija koja može nekoga da "progura" u politički vrh, ali kontakti koje tamo stekne svakako mogu više nego da pomognu.

Pa, nije ni čudo što su dve trećine učesnika iz poslovno-finansijske elite - to je njihov način da utiču na stvaranje svetskog političkog ambijenta za svoj biznis. Svojevrsna simbioza od koje moćnici imaju koristi, a običnim smrtnicima ostaje da veruju ili ne veruju u teorije zavere.

Pre tri godine na "Bilderberg" skupu, kako je tada procurilo, zatraženo je drastično poskupljenje nafte. Henri Kisindžer je tražio je cenu barela od 150 dolara. Tada je bila samo 40, ubrzo je skočila na 70, a danas je nadomak tada projektovane cifre.

Tako, zavere možda nema, ali jedno je sigurno: ako već ne želite da prihvatite da neko organizovano radi protiv vas, utešite se time da "neko misli za vas". Da bi očuvao svoje pozicije, ne da bi popravio vaše.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE