• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Banjaluka: Mjesec dana borbe za "Picin park"

Gradska uprava Banjaluke još ne daje odgovore banjalučkim "šetačima". Peticiju za "Picin park" potpisalo više od šest hiljada građana Banjaluke.

 Banjaluka: Mjesec dana borbe za "Picin park" Izvor: MONDO

Ovih dana navršilo se tačno mjesec dana od kako su u Banjaluci počele svakodnevne mirne protestne šetnje građana povodom početka izgradnje stambeno-poslovnog kompleksa u centru Banjaluke na zelenoj površini poznatijoj kao "Picin park".

Inicijativa za zaštitom ovog parka i zelenila u gradu pokrenuta je na društvenoj mreži Fejsbuk, a broj članova grupe "Spasimo Picin park" stalno se povećava. Grupa koja broji nezapamćen rast trenutno broji blizu 47.000 članova.

Iako gradske vlasti najvećeg grada u RS tvrde da firma “Grand trejd” banjalučkog biznismena Mile Radišića ima pravo da gradi na tom mjestu, više od šest hiljada građana, uz podršku desetak nevladinih organizacija i građanske inicijative "Park je naš", potpisalo je peticiju u kojoj od gradonačelnika Dragoljuba Davidovića traže dostavljanje dokumentacije vezane za dodjelu spornog zemljišta navedenoj kompaniji koja gradi na 30 hiljada kvadratnih metara već bivše zelene površine.



Iako je prošlo više od 15 zakonskih dana za dobijanje odgovora na peticiju građana, gradska uprava još ne daje odgovore banjalučkim "šetačima".

Odbornici Skupštine grada, koji su u petak, 30. juna, imali redovnu sjednicu, odbili su zahtjev građana da se na raspravu uvrsti zahtjev za dostavljanje odgovora građanima.

Obilježavajući mjesec dana mirnih protestnih šetnji, u blizini administrativnog sjedišta gradske uprave održana je konferencija za novinere na kojoj su aktivisti banjalučkih protesta iznijeli kratak rezime svojih aktivnosti.

Tokom konferencije "šetači" su izveli performans tokom kojeg su preli crnu vunu, aludirajući na narodno izreku „Čija majka crnu vunu prede?“. Tom prilikom primjećeno je i pojačano prisustvo policije koja je pokušavala da odstrani "šetače" iz neposredne blizine administrativnog sjedišta Banjaluke.



„Iako je istekao zakonski rok za dostavljanje nema nikakvog odgovora. Jasno je da je grad odlučio da ćuti o svemu i da ignoriše i građane i udruženja građana što naavodi na zaključak da nešto žele sakriti“, izjavila je Ivana Korajlić, predstavnica Transparensi Internešela BiH.

I predsjednik Centra za zaštitu životne okoline, Miodrag Dakić, naglasio je da gradska „vlast „po svaku cijenu želi od javnosti sakriti činjenice vezane za ovaj slučaj iako postoje mnogobrojni dokazi koji ukazuju na nelegalnosti u cijelom procesu“.

Humanost na djelu

Da je obilježavanje "jubileja" mirnih protesta građana imao i humanitarni karakter potvrdio je i lijep gest građana koji su za vrijeme mirnih šetnji donosili vrećice pune životnih namirnica, a koje će biti donirane Udruženju samohranih roditelja "Ponos" iz Banjaluke.

Video pogledajte OVDJE.

Podsjetili su da oko 150 porodica koje su članovi Udruženja “Ponos” žive na rubu egzistencije i bez ikakve podrške sistema, istog onog sistema koji na sve probleme gleda s tajkunskih visina.

“Upravo je to razlog više da mi pružimo ruku našim sugrađanima i pomoć onima kojima je najpotrebnija. Pokažimo bahatim rasipnicima da je od leta helikopterom ili novog audija u voznom parku, neuporedivo važniji čovjek”, ističu građani koji se bore za opsatanak "Picinog parka".

Napad na "šetača"

Pripadnici banjalučke policije i jedan dio građana sukobili su se krajem juna tokom protestne šetnje u centru grada, najprije verbalno, a zatim je došlo i do fizičkog konflikta.



Naime, grupa građana je u toku šetnje došla do neposredne blizine objekta Radio- televizije Republike Srpske i krenula prema objektu Vlade Republike Srpske, a zatim je policijski službenik jednu osobu na biciklu uhvatio za nadlakticu desne ruke i povukao ga sa bicikla pokušavajući da ga savlada. U tom momentu veći broj građana prilazi i gura policijske službenike pokušavajući da spriječi hapšenje pomenute osobe, u čemu su i uspjeli.

Učesnici okupljanja ispričali su da su se uputili prema zgradi RTRS-a kako bi mirno proveli akciju "Bukom protiv tišine", odnosno izrazili nezadovoljstvo radom javnog servisa RS koji pripada svim građanima, ali ove proteste ignoriše. Tvrde da nije bilo razloga za prekomjernu upotrebu sile od policije te da su građani formirali obruč i spriječili hapšenje R.Š, koji je policajce pokušao zaobići biciklom.

Banjalučka policija saopštila je da građani, koji su se okupili ispred zgrade Radio televizije Republike Srpske, nisu postupili po naređenju policijskih službenika da ne prilaze zgradi Vlade RS, koja je jedan od posebo čuvanih objekata ispred kojeg po zakonu nije dozvoljeno okupljanje, prenijeli su bh. mediji.

Iz građanske inicijative "Park je naš" tada je poručeno "Niste nas uplašili”.

(MONDO, foto: BanjalukaLive, 6yka)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE