• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Proizvodnja uljarica značajna za Srpsku

RS ima izuzetno povoljne prirodne preduslove za proizvodnju uljarica i za nju je ova proizvodnja veoma značajna.

 Proizvodnja uljarica značajna za Srpsku Izvor: MONDO

Šef Zavoda za zaštitu biljaka, biotehnologiju i sjemenarstvo Vojislav Trkulja, rekao je da je kompanija za proizvodnju ulja "Bimal" iz Brčkog izrazila spremnost da sve što se proizvede od uljarica u Srpskoj otkupi po tržišnim cijenama, jer godišnje proizvede oko 50 miliona litara ulja, a uvozi oko 95 odsto sirovine.

On je prije okruglog stola "Pripreme za sjetvu uljane repice u 2012. godini u skladu sa strateškim dokumentima Republike Srpske, BiH i EU" novinarima rekao da u Srpskoj postoje i velike površine zemlje koje se ne obrađuju, te da uljarice predstavljaju i značajnu komponentu u plodoredu.

"Da bismo organizovali profitabilnu proizvodnju, sa visokim prinosom i kvalitetom, neophodno je pozvati sve učesnike u tom procesu, jer je proizvodnja na ovim prostorima ima tradiciju", rekao je Trkulja.

On kaže da se, bez obzira na klimatske probleme, po principima savremene proizvodnje može pomoći poljoprivrednim proizvođačima da ostvare profit.

Šef Zavoda za industrijsko bilje Poljoprivrednog instituta Srpske Miloš Nožinić rekao je da je cilj okruglog stola da se što bolje organizuje ovaj sektor prije sjetve uljane repice, koja, ako bude padavina, slijedi već narednih dana.

"Već nekoliko godina imamo velike probleme sa vremenskim uslovima.Tako je prošle godine, zbog izuzetne suše i visoke temperature u septembru, uljana repica zasijana na svega 200 hektara u Srpskoj", precizirao je Nožinić.

On je naglasio da je riječ o rizičnoj proizvodnji, tako da je uvijek potrebna pomoć države, posebno zbog činjenice da se u BiH svake godine uvozi zrno uljarica vrijednosti 80 miliona KM.

"To je nepotrebno, treba jačati domaću proizvodnju i preradu uljarica. Cilj Instituta i resornih ministarstava je da se organizuje proizvodnja na većim površinama, da se do 2015. godine pokrije oko 50 odsto potreba domaće prerađivačke industrije sa domaćim sjemenom", istakao je Nožinić.

Prema njegovim riječima, sjetva uljane repice trebala bi u nižim područjima početi za nekoliko dana, ali ako ne bude padavina, sjetva će biti pomjerena za septembar, jer su svi rokovi do kraja tog mjeseca prihvatljivi.

"Očekujemo da će ove godine biti zasijano više od 1.000 hektara uljane repice, ako se dobro organizujemo", dodao je Nožinić.

On je naglasio da je uljana repica veoma značajna i za proizvodnju bio-dizela, koji jedini može izdržati teprerature do minus 15 stepeni Celzijusovih.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE