• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sutra presuda Zdravku Tolimiru

Haški tribunal izreći će sutra presudu penzionisanom generalu Vojske Republike Srpske Zdravku Tolimiru, optuženom za genocid u Srebrenici.

 Sutra presuda Zdravku Tolimiru Izvor: MONDO

U završnoj riječi, krajem avgusta ove godine, tužioci su zatražili da general Tolimir bude proglašen krivim za genocid nad srebreničkim Muslimanima i kažnjen doživotnim zatvorom.

Prema optužnici, snage VRS su sistematski pogubile oko 7.000 muslimanskih muškaraca iz Srebrenice na više lokacija u okolini Zvornika i Bratunca, u danima pošto su 11. jula 1995. zauzele tu
enklavu na istoku BiH koja je bila pod zaštitom UN.

General Tolimir (64) je tokom rata u BiH, 1992-95, bio pomoćnik za obavještajno-bezbjednosne poslove tadašnjeg komandanta VRS Ratka Mladića.

Tužilac Piter Mekloski rekao je u završnoj riječi da "general Tolimir mora snositi odgovornost zato što je bio na čelu ubilačke grupe" koja je od 13. do 16. jula 1995. sprovela naređenje Radovana Karadžića i Ratka Mladića da svi vojno sposobni muslimanski muškarci iz Srebrenice budu ubijeni.

Tužilac Mekloski naglasio je da je taj "užasni zločin", po naređenju predsjednika RS i komandanta VRS, "isplanirala i sprovela" bezbjednosno-obavještajna uprava Glavnog štaba VRS na čijem je čelu
bio general Tolimir.

General Tolimir, koji se branio sam, zatražio je da bude oslobođen optužbi.

Na kraju svoje završne riječi, Tolimir je negirao navod optužnice da je ikada od komandanta VRS Mladića i predsjednika RS Karadžića dobio naređenje da svi ratnih zarobljenici iz Srebrenice budu ubijeni.

"Tolimir nikada nije dobio nikakvo naređenje od Radovana Karadžića i Ratka Mladića o operaciji ubijanja ratnih zarobljenika. O tome ne postoje nikakvi dokazi, zato što se nije ni dogodilo. Ono što se nije dogodilo, ne može se ni dokazati, ni pred zemaljskim ni pred božjim sudom", kazao je Tolimir.

U završnoj riječi, međutim, on nije izričito negirao da su zarobljeni srebrenički Muslimani u julu 1995. bili strijeljani, već je tvrdio da on nije bio ovlašćen za postupanje s njima i da u kritično vrijeme nije bio prisutan u području oko Zvornika, gdje je, po optužnici, zločin počinjen.

Optuženi je tvrdio i da je tužilaštvo, tokom procesa, protiv njega iznijelo veliki broj optužbi "bez pravnog i činjeničnog osnova", kao i dokaza "spekulativne prirode".

U osam tačaka, Tolimir je optužen za genocid, udruživanje radi počinjenja genocida, istrebljenje, ubistva, progon, prisilno premještanje i deportaciju Muslimana iz Srebrenice i Žepe od jula do
novembra 1995.

Tribunal je za genocid u Srebrenici 2010. proglasio krivim i nepravosnažno osudio na doživotni zatvor oficire VRS Vujadina Popovića i Ljubišu Bearu. Oni su na te presude uložili žalbe.

Zbog pomaganja i podržavanja srebreničkog genocida, 2004. je pravosnažno na 32 godine zatvora osuđen general Radislav Krstić.

Suđenje generalu Tolimiru u Hagu počelo je 26. februara 2010. godine. Tužioci su pred sudije izveli 126 svjedoka, a Tolimir, koji se brani sam, samo četiri.

Tolimir je uhapšen u 31. maja 2007, a sutradan su ga vlasti Republike Srpske prebacile u Hag.

Vlada Srbije, na čijem čelu je bio Vojislav Koštunica, saopštila je tada da je Tolimir bio uhapšen u Republici Srpskoj.

Tolimir je, međutim, u prvom pojavljivanju pred Tribunalom 4. juna 2007, tvrdio da je bio uhapšen u svom stanu u Beogradu, a onda prebačen preko Drine u RS.

U prvom pojavljivanju pred sudijom, on je odbio da se izjasni o krivici, poslije čega je sudija, u skladu s pravilima Tribunala, u spis unio da je optuženi izjavio da nije kriv.

(Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE