• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dvadeset godina od pogibije Spomenka Gostića

Danas se navršava 20 godina od tragične pogibije 14-godišnjeg Spomenka Gostića, koji je kao pripadnik Vojske RS život izgubio na ozrenskom ratištu.

 Dvadeset godina od pogibije Spomenka Gostića Izvor: MONDO

Spomenko Gostić (1978) poginuo je od granate 20. marta 1993. godine nedaleko od svog sela Jovići na planini Ozren. Tada je, osim njega, život izgubilo još pet srpskih vojnika.

Spomenkov brat po majci Dragan Tripić ispričao je Srni da je tog dana dječak vidio konvoj vojske koji se približavao sa neprijateljske strane i otišao je da o tome izvijesti svoje saborce.

"Tih dana trajala je akcija na Doboj s tešanjske strane. Kada je Spomenko došao da javi vojsci, pala je granata i od sedmorice, koji su tu bili, poginulo je njih šest. Među njima je bio i Spomenko", kaže Tripić.

Tripić, koji je ratni vojni invalid, ranjen je samo nekoliko dana prije Spomenkove pogibije.

"Spomenko je pred pogibiju došao kod mene u posjetu i tada smo se dogovorili da se razduži iz vojske i upiše vojnu školu u Srbiji. Naši oficiri bili su spremni da mu u tome pomognu i on je pristao. Nažalost, nije uspio, poginuo je", kaže Tripić.

Spomenko Gostić sahranjen je na mjesnom groblju Gornji Ulišnjak, gdje počivaju njegova majka i baka. To mjesto, kao i Spomenkovo selo Jovići, danas se nalaze u Federaciji BiH.

Njegova majka bila je teški srčani bolesnik i umrla je početkom 1992. godine. Od granate u septembru iste godine poginula je i baka koja je brinula o dječaku. Spomenko je u vihoru rata ostao sam.

Dječak se potom pridružio vojsci, gdje je prvo bio kurir, a kasnije je razvozio hranu vojnicima. Nekoliko mjeseci prije pogibije naletio je na minu dok je konjskom zapregom razvozio hranu po liniji. Konji su tada stradali, a Spomenko je lakše ranjen. Kasnije je otišao kod artiljeraca, gdje je i okončao svoj mladi život.

Njegov brat Dragan smatra da bi bilo sasvim ispravno da se neka ulica ili ustanova zove po Spomenku, jer njegova žrtva to zaslužuje. Saglasan je da ovom hrabrom dječaku, koji je nosio uniformu Vojske Republike Srpske, bude podignuto spomen-obilježje.

Spomenik na groblju gdje počivaju Spomenkovi posmrtni ostaci podigli su Dragan i njihov ujak Boro Mitrović.

"Spomenko nije zaboravljen. Mi ga nismo zaboravili. Uvijek kada možemo posjetimo njegov grob, zapalimo svijeću i pomolimo se za njega", ističe Tripić, koji svog brata opisuje kao veoma živahnog dječaka koga je sve interesovalo.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić ranije je izjavio Srni da se sa posebnim pijetetom treba odrediti prema zasluzi i doprinosu 14-godišnjeg Spomenka Gostića.

Đokić je tada rekao da se, kao znak sjećanja, ovom hrabrom mladiću može podići posebno spomen-obilježje ili po njegovom imenu nazvati ulica u nekom od gradova Srpske za koji je bio vezan.

Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite zatražilo je juče od grada Doboja da u što kraćem roku odredi lokaciju na kojoj će biti postavljena spomen-bista Spomenku Gostiću, jednom od najmlađih boraca Vojske Republike Srpske.

Grad Doboj treba da obezbijedi urbanističku i građevinsku dozvolu, a troškove izgradnje i postavljanje spomen-biste snosiće Ministarstvo.

U Banjaluci je pokrenuta inicijativa da jedna ulica dobije ime po Spomenku Gostiću, ali je za sada ostalo na tome.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE