• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Najskuplja Banjaluka, najjeftiniji Doboj

Najskuplju hranu u Republici Srpskoj plaćaju stanovnici Banjaluke i Trebinja, dok Dobojlije izdvajaju najmanje novca za većinu proizvoda.

 Najskuplja Banjaluka, najjeftiniji Doboj Izvor: MONDO

Prema posljednjim podacima Zavoda za statistiku RS, Banjalučani plaćaju najskuplji hljeb, odnosno za kilogram polubijelog hljeba moraju u prosjeku izdvojiti 2,46 KM, dok u Bijeljini isti proizvod košta svega 1,72 maraka.

"Banjalučani plaćaju i najskuplju tjesteninu, odnosno za kilogram treba da izdvoje 3,08 KM, dok u Doboju isti proizvod košta 3,02 KM", kazali su u Zavodu.

Kada je u pitanju meso, junetina sa kostima najskuplja je u Trebinju, odnosno za kilogram je potrebno izdvojiti 10,39 KM, dok u Doboju cijena ovog mesa košta 8,49 maraka, prenosi "Glas Srpske".

Teletina je najskuplja u Banjaluci i za kilogram treba 20,27 KM, dok u Doboju ova vrsta mesa košta svega 16,66 KM.

Mlijeko i ulje najskuplje plaćaju stanovnici Trebinja, jer za litar treba da izdvoje 1,62 KM, odnosno 3,47 marke.

Mlijeko je najjeftinije u Banjaluci, gdje košta 1,42 KM, a ulje u Doboju gdje je za litar potrebno 3,06 KM.

Šećer ipak najskuplje plaćaju kupci u Doboju, odnosno kilogram košta 1,86 KM, a najjeftinije stanovnici Istočnog Sarajeva i to 1,69 maraka.

Kafa je najskuplja u Trebinju, gdje za kilogram treba izdvojiti 15,83 KM, a najjeftinija u Doboju, gdje kilogram košta 13,22 KM.

Bijeljinski vozači trebaju najmanje novca za gorivo jer litar evrodizela na pumpama u ovom gradu košta 2,32 KM, dok Prijedorčani litar ovog goriva plaćaju 2,43 maraka.

Kada su u pitanju usluge u frizerskim salonima, za muško šišanje u Banjaluci treba 6,63 KM, a najjeftinije prolaze muškarci u Prijedoru gdje za šišanje izdvajaju svega 3,63 marke.

Prema podacima Zavoda za statistiku RS, u februaru je u odnosu na januar poskupio polubijeli hljeb za za tri feninga, pa trenutno u prosjeku kilogram košta 2,2 KM. Primjetne su i više cijene tjestenine, sira, kafe, te pojedinih vrsta voća i povrća.

Sekretar Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović rekao je da su cijene hrane najveće u gradu na Vrbasu jer je u Banjaluci nalazi veliki broj institucija Srpske u kojima su plate i najveće.

"Platežna moć potrošača u Banjaluci je najveća jer je ovdje koncentrisana najveća količina novca. Upravo zbog toga tražnja za proizvodima je najveća u Banjaluci, pa su zbog toga trgovci i istakli daleko veće u odnosu na druge gradove", rekao je Petrović.

On je naglasio da su cijene namirnica najmanje u Doboju jer je platežna moć u ovom gradu daleko manja nego u Banjaluci.

"U Doboju je malo onih koji imaju velike plate. Trgovci u svakoj opštini moraju da prilagode cijene primanjima stanovnika", rekao je Petrović.

Prema podacima Zavoda za statistiku RS, prosječna neto plata u Srpskoj u februaru iznosila je 811 KM i u odnosu na januar nije se mijenjala.

Najviša plata u februaru od 1.309 KM isplaćena je u oblasti finansijske djelatnosti i osiguranju, a najniža u iznosu od 544 KM u oblasti pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane u hotelijerstvu i ugostiteljstvu.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE