• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Romi diskriminisani i prepušteni sami sebi

Za razliku od ostalih zemalja u regionu gdje su Romi u kategoriji nacionalnih manjina, u BiH nemaju taj status.

 Romi diskriminisani i prepušteni sami sebi Izvor: MONDO

U BiH živi više od 80.000 Roma koji spadaju u nacionalnu kategoriju ostali.

Oni se ne mogu kandidovati za člana predsjedništva BiH, niti za Dom naroda bh. parlamenta, što je i razlog zbog kojeg je Evropski sud za ljudska prava u predmetu „Sejdić-Finci“ naložio Bosni i Hercegovini da promijeni Ustav u dijelu u kojem se, između ostalog, i Romi ne mogu kandidovati na izborima naredne godine.

Mehmed Beganović već je kao dijete od sedam godina počeo prikupljati staro željezo. Kaže, vidi da njegove komšije - djeca rade isto ono što je i on kada je bio njihovim godinama.

„Od sedam, osam godina krenu da rade, da se bore sa roditeljima, da prose, da rade teške poslove koje rade roditelji, da skupljaju željezo. Nije bitno da li je to dijete, da li je muško, da li je žensko - mora da radi da bi imalo za danas ili za sutra“, priča Beganović za Radio Slobodnu Evropu.

Posla za Rome jednostavno nema. Preko 40.000 u BiH ih je bez krova nad glavom. I oni koji su uspjeli osigurati kakav takav dom nikada ga nisu legalizirali, pa naselja u kojima stanuju su bez puta i kanalizacije.

„Određeni kriterijumi se nameću za Rome da bi ušli u određene programe, a svjesni su da Romi ne mogu ispuniti te kriterije. Primjera radi: da bi se riješilo stambeno pitanje moraš imati riješene imovinsko-pravne odnose, a prema istraživanjima preko 80 posto Roma živi u nelegalnim naseljima. To je udžbenička diskriminacija Roma. Znači:’Evo možete dobiti obnovu kuće, ali mi prvo morate donijeti da je to vaše zemljište, a ja znam, pogledao sam u opštini, da jednostavno nemate jedan kroz jedan!’, kaže Nedžad Jusića, predsjednik udruženja Roma Eurorom Tuzla.

Indira Bajramović, predsjednica udruženja žena Romkinja „Bolja budućnost“ kaže da, iako smo prema zakonu svi jednaki, život ipak priča drugu priču:

„Bio jedan oglas gdje su tražili osam žena čistačica, i kad je došlo osam žena Romkinja, odmah im je rečeno:’A, ne možete vi.’ To je bio baš otvoren tip diskriminacije. Nažalost, ima malo pokrenutih slučajeva, malo Roma uopšte prijavljuje takve slučajeve jer razmišljaju da iako nekoga prijave, nemaju šanse nikakve jer taj neko će dobiti na sudu, a oni neće zato što su Romi. Društvo se samo postavilo prema Romima tako.“

Primjer Nazifa Mujića najbolje ilustruje sliku kakav je odnos bh. institucija spram Roma. Nakon što je u Berlinu dobio Srebrenog medvjeda, na njegova vrata mnogi iz institucija vlasti su se došli uslikati i mnogo toga mu obećali. Samo je obećanje o njegovom zaposlenju jedino ispunjeno:

„Da li vjerujete da ljudi u naselju Svatovac, gdje sam ja, nemaju šta jesti u kući, a kamoli da se priča o nekim ogromnim stvarima.“

Politička participacija Roma još uvijek je veoma slaba, mada romske zajednice nisu bile nikada snažnije. Bez svojih predstavnika u institucijama vlasti teško mogu do bilo kakvih promjena, ali ustav ove zemlje Rome je davno diskriminirao i napravio ih građanima drugog reda. To potvrđuje i činjenica da je BiH jedina zemlja na svijetu koja Rome naziva ostalima.

„Čitavo vrijeme političke partije se nešto kobajagi hoće dogovoriti, ali malo sam zabrinut i zbog odnosa evropske zajednice prema svemu tome. Isključivo razgovaraju sa šest, odnosno sedam političkih predstavnika, mogu slobodno reći nacionalnih korpusa u BiH, a izostavili su u tom razgovoru pripadnike nacionalnih manjina. Izostavili su sve druge građane. Isključivo razgovaraju i dogovaraju izmjene Ustava BiH sa ljudima koji su ovo i napravili“, kaže Nedžad Jusić.

Dva miliona Roma živi u Evropi, 80.000 ih je u BiH. Žive jedino sa problemima - sa kojima se, najveći dijelom, nose sami, piše RSE.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE