• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Regovanja na presudu Prliću i petorici

Zoran Milanović kaže da Hrvatskoj nije svejedno što se u presudi Haškog tribunala šestorici Hrvata navodi da je postojao udruženi zločinački poduhvat

 Regovanja na presudu Prliću i petorici Izvor: MONDO

Hrvatski premijer Zoran Milanović rekao je da Hrvatskoj nije svejedno što se u presudi Haškog tribunala šestorici nekadašnjih zvaničnika Herceg-Bosne navodi da je postojao udruženi zločinački poduhvat s ciljem uspostavljanja hrvatskog entiteta u BiH, ali da je to moguće preispitati u drugostepenom postupku.

"Nije nam svejedno što u tim presudama stoji. Nadam se da je moguće, odnosno naravno da ih je moguće preispitati i da će drugostepeno vijeće uvažiti sve ono što mi smatramo da stoji", dodao je Milanović. 

Komentarišući današnju presudu šestorici nekadašnjih zvaničnika Herceg-Bosne, on je istakao da je Hrvatska imala grešaka u BiH, ali da joj je bila partner, saveznik i da je veoma pomagala.

"Ako možemo BiH dijeliti na tri naroda, a to stoji u njenom ustavu, onda bez glasova Hrvata na referendumu o nezavisnosti BiH ona ne bi nikad bila samostalna. Puno je argumenata koji, vjerujem svima nama, govore jedno, ali sud je sud", rekao je Milanović. 
On je naveo da se pokazalo da su u drugom stepenu promjene moguće, ponekad i neočekivano.

Milanović je rekao da se o individualnoj odgovornosti ne može govoriti, jer su i advokati obrane naveli da je zločina bilo, ali da je pitanje ko i koliko mora odgovarati za njih.

"I ovdje se, kao i prethodno, provodi navod o udruženom zločinačkom poduhvatu s ciljem da se podijeli BiH, a njen dio priključi Hrvatskoj. To su navodi koji su, kao što znamo, u drugom stepenu, kada je riječ o udruženom zločinačkom poduhvatu na području Hrvatske, odbijeni. To se, što se tiče Tribunala, u Hrvatskoj nije dogodilo", rekao je Milanović.

Direktor Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas" Savo Štrbac ocijenio je da bi BiH mogla da tuži Hrvatsku za agresiju i genocid pred Međunarodnim sudom pravde ukoliko u daljem postupku Haški tribunal potvrdi presudu šestorici zvaničnika Herceg- Bosne za udruženi zločinački poduhvat i etničko čišćenje.

Ako ovakva presuda postane pravosnažna, kaže Štrbac, onda će BiH imati osnov da podnese tužbu Međunarodnom sudu pravde za genocid, kao što je svojevremeno uradila protiv Srbije, na osnovu nekih presuda Haškog tribunala.

Štrbac je naveo da bi se u tom slučaju Hrvatska našla u istom, ako ne i težem problemu nego Srbija sa ranijom tužbom BiH za genocid, pošto u slučaju Srbije nije bilo presuda za etničko čišćenje i udruženi zločinački poduhvat, s obzirom da su za zločine u Srebrenici bili osuđeni pripadnici Vojske Republike Srpske.

Prema njegovim riječima, u slučaju šestorice zvaničnika Herceg-Bosne" pobrojani su bivši zvaničnici Hrvatske kao članovi udruženog zločinačkog poduhvata i etničkog čišćenja - Franjo Tuđman, Janko Bobetko, Mate Boban, Gojko Šušak.

"S obzirom da se radi o prelasku i agresiji na drugu državu, ta agresija daje težinu više u odnosu na onu presudu protiv hrvatskih generala, koja, nažalost, nije potvrđena", naveo je Štrbac.

On je ocijenio da bi kvalifikacija "etničko čišćenje" mogla prerasti i u genocid, te da se, ukoliko je u pitanju genocid, onda ide pred Međunarodni sud pravde.

"Vjerujem da će to tako i biti. Tako bi nastavili praksu međusobnih tužbi za genocid – BiH protiv Srbije, Hrvatska protiv Srbije, Srbija protiv Hrvatske, a ovo bi trebalo da bude četvrta po redu takva tužba za genocid", naveo je Štrbac.

On je rekao da je Hrvatska strahovala od ovakve presude, jer bi, ako bude potvrđena ova presuda pred Žablenim vijećem i ako se utvrdi genocid, to podrazumijevalo i naknadu štete pričinjene i pojedincima i BiH.

Štrbac je naveo da ova presuda nije ništa blaža nego ona prvostepena koja je izrečena hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču za udruženi zločinački poduhvat, te dodao da bi se sve posljedice, koje je ta presuda hrvatskim generalima mogla imati na Hrvatsku, mogle preslikati i na moguće posljedice presude šestorici zvaničnika Herceg- Bosne.

HDZ BiH vjeruje da će drugostepenom presudom biti odbačena teza o udruženom zločinačkom poduhvatu i da će prvostepene presude šestorici Hrvata iz BiH biti odbačene ili značajno umanjene.Iz HDZ-a BiH saopšteno je da nije neočekivana današnja presuda šestorici Hrvata iz BiH, "s obzirom na teške kvalifikacije i optužbe Tužilaštva Haškog tribunala koje su se provlačile u javnosti 3.295 dana".

U saopštenju se dodaje da HDZ BiH daje podršku šestorici Hrvata iz BiH i njihovim porodicama i da vjeruje da će na kraju istina izaći na vidjelo.

"Presuda, ma kakva ona bila, neće, niti može umanjiti u našim očima značenje i doprinos generala Slobodana Praljka, Jadranka Prlića, Brune Stojića, Milivoja Petkovića, Valentina Ćorića i Berislava Pušića u stvaranju hrvatske slobode, odbrane hrvatskoga naroda u BiH, kao i stvaranju preduslova za mirovne pregovore u BiH, koji su, između ostaloga, omogućili i opstanak bošnjačkom narodu u BiH", navode iz HDZ BiH.

Predsjednik Saveza logoraša Republike Srpske Branislav Dukić rekao je Srni da proces u Haškom tribunalu protiv visokih funkcionera bivše Hrvatske Republike–Herceg Bosne pokazuje da se i dalje radi na stvaranju unitarne BiH.

"Haški tribunal nijednom nije presudio visokim zvaničnicima takozvane Armije BiH, jer smatra da je ta vojska bila legalna i legitimna, a sve druge agresorske", istakao je Dukić. 

On je rekao da Tribunal, uglavnom, izriče visoke kazne zatvora Srbima, dok su Bošnjacima izricane male kazne, čime se "potvrđuje da se stvara unitarna BiH na štetu Srba i Hrvata, jer se u BiH ne ide ka pomirenju naroda, već ka stvaranju raskola. 

Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Nedeljko Mitrović rekao je Srni da ove kazne ne odgovaraju optužnici, odnosno djelima za koja se tereti ova grupa hrvatskih funkcionera, počevši od formiranja logora koji nisu rasformirani do kraja rata i tretmana u logorima, protjerivanja Srba i zločina počinjenih nad drugim narodima u BiH. 

On je istakao da je Haški tribunal još jednom pokazao da nema isti kriterijum prema svim optuženim za ratne zločine u BiH. 

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Igor Radojičić izjavio je da je vrlo ozbiljna ocjena iz presude Haškog tribunala da su šestorica visokih funkcionera nekadašnje Hrvatske Republike Herceg-Bosne i članovi državnog i vojnog vrha Hrvatske bili učesnici udruženog zločinačkog poduhvata.


"Međutim, optužnicom nisu bili obuhvaćeni zločini na koje upozoravamo, a koji su se dogodili na prostorima na kojima je stradalo srpsko stanovništvo od Glamoča do Mrkonjić Grada", rekao je Radojičić novinarima.

Prema njegovim riječima, treba imati u vidu i dosadašnju neobičnu praksu Haškog tribunala da se u drugostepenim presudama potpuno preinači ocjena iz prvostepenih.

"Ovo je prvostepena presuda koja je dala visoke kazne zatvora i ocjenu o udruženom zločinačkom pokretu iz koje može da proizalazi niz drugih političkih ocjena i postupaka", dodao je Radojičić.

On je naglasio da presudu ne bi dovodio u vezu sa mogućim pritiscima na političke predstavnike Hrvata u BiH.

"Ovdje postoji individualno identifikovana krivica određene grupe ljudi, koji su imali rukovodnu, objektivnu ili subjektivnu odgovornost i to ne treba izjednačavati sa bilo čijom kolektivnom krivicom, a pogotovo ne treba prenositi u sadašnje vrijeme da se na bazi ove presude vrši pritisak na nekoga u sadašnjim političkim bitkama", kaže Radojičić.

Haški tribunal osudio je danas šestoricu zvaničnika nekadašnje Herceg- Bosne na ukupno 111 godina zatvora, kao učesnike zajedničkog zločinačkog poduhvata u koji su bili uključeni i vođa Hrvata u BiH Mate Boban, ali i tadašnji hrvatski predsjednik Franjo Tuđman, ministar odbrane Gojko Šušak i načelnik štaba Hrvatske vojske Janko Bobetko. 


Sud je potvrdio postojanje etničkog čišćenja i udruženog zločinačkog poduhvata, a za etničko čišćenje i stvaranje velike Hrvatske u koju bi ušli i dijelovi BiH, nekadašnji premijer Herceg-Bosne Jadranko Prlić osuđen je na 25 godina zatvora, a bivši ministar odbrane Bruno Stojić na 20 godina. 

Komandanti Glavnog štaba Hrvatskog vijeća odbrane (HVO) generali Slobodan Praljak i Milivoj Petković osuđeni su na po 20 godina zatvora, komandant vojne policije HVO-a Valentin Ćorić na 16 godina, dok je načelnik kancelarije za razmjenu zarobljenika Berislav Pušić osuđen na 10 godina. 

(Srna/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE