• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vozači ne znaju ni krv da zaustave

Ukazivanje prve pomoći, poput vještačkog disanja ili zaustavljanja krvarenja, misaona je imenica za veliki broj BiH vozača.

 Vozači ne znaju ni krv da zaustave Izvor: MONDO

Stručnjaci upozoravaju da neblagovremena ili nestručna reakcija može da košta života povrijeđenog učesnika u saobraćaju, te naglašavaju da je ovu oblast potrebno što hitnije urediti.

Upitan da li se uvjerio u to da vozači ne znaju da zaustave krvarenje ili da daju vještačko disanje, Ševal Kovačević, ovlašteni sudski vještak za saobraćaj BiH, iznosi poražavajuća iskustva.

"Vjerujte mi, mislim da je više od 80 odsto takvih vozača", kaže Kovačević za portal "Nezavisnih novina", koji je uradio više od 3.000 vještačenja saobraćajnih nesreća.

Naglašava da, ako se u kritičnim situacijama krvarenje ne zaustavi blagovremeno, ili ako se ne ukaže vještačko disanje, to je i te kako opasno, ali se, kako on kaže, učenje ovih vještina u BiH svodi na teoretsku nastavu.

"Ovdje se nikad ne radi ono što se čini po sistemu Zapada, gdje se vrši davanje vještačkog disanja na lutkama. Kod nas je to svedeno na teoriju", tvrdi Kovačević.

Nisu ohrabrujuća iskustva ni Milije Radovića, direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja RS, koji je takođe nezadovoljan (ne)znanjem vozača u ukazivanju prve pomoći.

"Postoji zaključak da sadašnji način obuke iz pružanja prve pomoći ne omogućava da vozači steknu osnovna znanja iz te vještine! Od doktora sam čuo da je bilo slučajeva da je zbog neblagovremene i nestručne prve pomoći dolazio u pitanje i ljudski život", opominje Radović.

Poput njih, i Zijada Jahić, specijalista urgentne medicine u Službi hitne pomoći Tuzla, kaže da nisu zadovoljni znanjem vozača u ukazivanju prve pomoći.

"Potrebno je povećati obrazovanje učesnika u saobraćaju u ukazivanju prve pomoći u saobraćajnim nesrećama. Nismo zadovoljni. Takođe, mislim da je i strah jedan od uzroka što oni ne reaguju kada treba", naglašava Jahićeva, te dodaje da spora i nekvalitetna reakcija mogu da koštaju života  povrijeđenih.

U FBiH je statistika još više zabrinjavajuća, jer je, prema podacima FUP-a, od januara do juna život izgubila 71 osoba, a još 2.967 ih je lakše ili teže povrijeđeno.

Međunarodni dan prve pomoći obilježava se danas i, ako nije zadnji čas, onda jeste pravo vrijeme da se nadležni u BiH pobrinu da ova oblast bude unaprijeđena.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE