• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Grad ponovo uzima kredite za "Toplanu"

Grad Banjaluka uskoro će uzeti nove kredite i to ponovo za banjalučku „Toplanu", koja je u finansijskom kolapsu.

 Grad ponovo uzima kredite za "Toplanu"  Izvor: MONDO

"Toplana" pred skoru grijnu sezonu od Grada i ovaj put očekuje sredstava za nabavku mazuta.

Prijedlog odluka o kreditnom zaduženju Grada Banjaluka i to prema UniCredit bank a.d. Banjaluka i NLB Razvojnoj banci a.d. Banjaluka, a u vezi sa nabavkom mazuta za narednu grijnu sezonu, prva je tačka, takođe, prve vanredne sjednica banjalučkog parlamenta, zakazane za utorak, 17. septembra.

Ti krediti neće biti dovoljni za banjalučku „Toplanu“, u kojoj su „sagorjeli“ milioni maraka poreskih obveznika, prenosi agencija Fena.

Stoga će na istoj vanrednoj Skupštini Grada Banjaluka druga tačka dnevnog reda biti i Prijedlog odluke o odobravanju sredstava na ime uloga u dokapitalizaciji „Toplane“.

Krediti Grada Banjaluka za „Toplanu“ bi trebalo da iznose 10 miliona KM, a dokapitalizacija tog gubitaša koštaće poreske obveznike još 12 miliona KM.

Ukupno zaduženje Banjaluke već iznosi 207 miliona maraka, od tog iznosa 182,3 miliona KM Grad je dužan domaćim komercijalnim bankama.

Već ranije je upozoravano da bi Banjaluka ove godine mogla probiti zakonski limit zaduženosti do 18 odsto redovnih prihoda.

Potvrdivši da Banjaluka ulazi u nove kredite za "Toplanu", gradonačelnik Slobodan Gavranović kaže da će ostale banke prolongirati otplatu postojećih kredita kako bi smanjile stopu kreditne zaduženosti Grada.

I u „Toplani“ je odavno finansijsko stanje u „minusu“


Osnovni kapital tog komunalnog preduzeća od oko 19 miliona KM već odavno je "prešao" akumulirani gubitak od oko 52 miliona KM, a ukupne obaveze iznose oko 62 miliona KM, od čega su krediti oko 32 miliona i kamate na zaduženja oko 12 miliona KM, uz sve ostale obaveze.

(MONDO, Foto: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE