• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sve češće se prijavljuje nasilje u porodici

Na području Centra javne bezbjednosti Istočno Sarajevo za devet mjeseci ove godine evidentirana su 23 krivična djela nasilja u porodici.

 Sve češće se prijavljuje nasilje u porodici Izvor: MONDO

To je za 91,67 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, izjavila je Srni portparol Centra Danka Tešić.

Tešićeva je naglasila da je najveći broj krivičnih djela nasilja u porodici prijavljeno u opštini Pale - 10.

Prema njenim riječima, ovaj broj je možda i znatno veći, ali žrtve nasilja iz određenih razloga ne žele da prijave nasilnike policiji.

Tešićeva je istakla da pretežno muževi vrše nasilje nad ženama, a u posljednje vrijeme i sinovi nad majkama.

"Zakonom propisane mogućnosti prijavljivanja i sankcionisanja nasilja u porodici znatno su ohrabrile žrtve nasilja da se češće odlučuju da traže zaštitu od strane policije", rekla je Tešićeva, dodajući da je i to, možda, jedan od razloga zašto je broj prijavljenih slučajeva povećan gotovo za 100 odsto.

Ona je dodala da su motivi za izvršenje ovih krivičnih djela najčešće narušeni porodični odnosi, kao posljedica nesređenih odnosa među supružnicima, teške ekonomske prilike, kao i sklonosti ka nasilničkom ponašanju.

Tešićeva je naglasila da policija, odmah po saznanju da je izvršeno nasilje u porodici, izlazi na lice mjesta, sprečava nasilnika i štiti žrtvu i o tome obavještava Centar za socijalni rad i nadležnu zdravstvenu organizaciju.

"Neka istraživanja pokazuju da samo preduzimanje nekih od osnovnih policijskih radnji, kao što su pozivanje, lišavanje slobode i privođenje počinioca nasilja imaju veliki uticaj na počinioce i na smanjenje slučajeva nasilja", rekla je Tešićeva.

Ona je navela da prilikom procesuiranja nasilja, izvjestan broj žrtava odustaje od prijave, najčešće iz razloga što su primorane na ostanak u porodičnoj zajednici, prije svega zbog ekonomske zavisnosti.

Tešićeva je dodala da se izrečene kazne nasilnicima smatraju blagim, jer su to najčešće novčane kazne ili uslovne osude.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE