• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nasilje u školama BiH: Ćuti i trpi...

I dok maloljetnička brutalnost potresa javnost, stručnjaci upozoravaju da građani mogu biti srećni što scene nasilja, poput onog u Tuzli, nisu češće.

 Nasilje u školama BiH: Ćuti i trpi... Izvor: MONDO

Nebriga o mentalnom zdravlju mladih, nekompetentni profesori i država koja ne pruža osjećaj sigurnosti, uzrok su nasilja u BiH, piše "Deutsche Welle".

Rezultati istraživanja nevladine organizacije “Perpetum mobile” pokazuje da je oko 24 odsto mladića u BiH učestvovalo u tuči s noževima.

Psiholog Srđan Dušanić kaže da je u posljednjih deset godina porastao broj djevojaka koje su nasilne i da ga tuzlanski incident nije mnogo iznenadio.

„Nasilje među vršnjacima nije nikakva novost, ono što mene uvijek šokira jeste brutalnost tinejdžera koju vidimo na tim snimcima svaki put kada oni izađu u javnost“, kaže Dušanić dodaje da je najbolj lijek protiv nasilja prevencija i kontinuiran rad stručnjaka s mladima. Međutim, kako smatra, za programe prevencije nikada nema novca.

“U svim našim istraživanjima smo došli do podataka da oni koji vrše nasilje imaju nisko samopoštovanje, frustrirani su i uglavnom su proživjeli neprijatne stvari. Kada bi se s tim tinejdžerima više radilo, oni ne bi postajali nasilnici”, smatra Srđan Dušanić.

Ivana Zečević, profesorka na odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta u Banjaluci, smatra da nastavnici i profesori treba da prepoznaju neadekvatno ponašanje kod učenika.

“Oni nemaju vještine. Bave se samo obrazovanjem ali ne i vaspitanjem, niko ih tome nije naučio. Nije dovoljno imati dobre namjere i intuiciju kada radite s mladima tog uzrasta. Možemo biti zahvalni što se naši ušenici češće ne pojavljuju u medijima s ovakvim ispadima”, smatra Zečevićeva.

Iz banjalučke elektro-tehničke škole vjeruju da nastavno osoblje jeste obučeno i može adekvatno odgvoriti svim izazovima. Školski psiholog Irena Spasojević smatra da građani BiH čvrsto vjeruju u onu staru “ćiti i trpi”.

“Kulturološki smo usmjereni na mazohizam, ako ćutimo i trpimo mislimo da smo kvalitetniji ljudi”, kaže Spasojevićeva.

Vanja Jošić, banjalučki srednjoškolac, tvrdi da je bio svjedok i gledao kako učenici tuku i maltretiraju druge đake. Kaže da su samo rijetki učenici na strani žrtve, koji su spremni da pomognu i da se pobune.

“Nažalost, većina ne osuđuje nasilje, ne žele da se miješaju i kažu da to nije njihova stvar”, kaže ovaj učenik.

Nevladina organizacija “Perpetum mobile” iz Banjaluke šest godina radi s učenicima i nastavnim osobljem na sprječavanju nasilja. Riječ je o modelima vršnjačke edukacije koji u svijetu pokazuju odlične rezultate.

“Cilj je da naš program uđe u formalno obrazovanje, da se profesori i psiholozi obuče interaktivnim tehnikama, gdje su učenici sami nosioci promjena”, kaže koordinator projekta Saša Ostojić.

Nasilje je sastavni dio života u BiH

Ivana Zečević tvdri da veliku odgovornost snosi država, odnosno sistem koji ne postoji i ne štiti svoje građane. Adolescentima je to jasna poruka da se mogu ponašati nasilno i provući se bez kazne, smatra ona. Neizostavan faktor su i roditelji, ambijent u kojem se odrasta, gdje su nasilje i traume sastavni dio života, prošlosti i sadašnjosti.

“Najčešći vid roditeljske kazne jeste nasilno ponašanje prema djetetu, batine, uvrede, ignorisanje, psihološko nasilje. Dijete u BiH neminovno odrasta u miljeu nasilja. Da ne pričam o tome kako s koljena na koljeno prenosimo traume mnogo većih nasilnih oblika ponašanja kao što su ratovi”.

Prema njenim riječima, problem bi trebalo početi rješavati s vrha. Iako je doktor psiholoških nauka, vjeruje da briga za mentalno zdravlje pojedinca sama po sebi ne obećava dobre rezultate, bez stabilnog državnog sistema koji diktira sistem vrijednosti.

(MONDO, arhivska fotografija)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE