Policija RS u posljednje dvije godine kaznila je više od 4.000 vozača koji su imali nepropisno zatamnjena stakla na svojim vozilima
Međutim, ni jedan od tih prekršaja nije dokazan tehničkim pregledom već "odokativnom" procjenom policajca, pišu Nezavisne.
Imajući to u vidu postavlja se pitanje legalnosti čitave akcije "Zatamnjena stakla", ali i redovnih aktivnosti policajaca po pitanju ove problematike, tokom kojih su hiljade građana dobile prekršajnu prijavu od 40 KM.
Tvrde to stručnjaci iz oblasti bezbjednosti saobraćaja u BiH, koji ovakav stav pravdaju činjenicom da policijski službenik na terenu nije osposobljen da vještači da li neko vozilo ima naknadno dograđene nehomologirane folije na staklima. Iz tog razloga, smatraju oni, policajac je dužan da vozilo za koje sumnja da ima nepropisno zatamnjena stakla uputi na vanredni tehnički pregled.
Milenko Jaćimović, predsjednik Udruženja za unapređenje bezbjednosti saobraćaja RS, istakao je da policijski službenik nije edukovan da vještači da li vozilo ima naknadno dograđene nehomologirane folije na staklima.
"Zato je policijski službenik dužan da vozilo uputi na vanredni tehnički pregled, koji će u skladu sa zakonom ocijeniti usklađenost vozila sa važećim propisima", rekao je Jaćimović.
Ističe da sankcionisanje vozača - a da prethodno njegovo vozilo nije upućeno na vanredni tehnički pregled - predstavlja kršenje zakona.
"Naknadno dograđene folije moraju biti homologirane posebnom oznakom koja to potvrđuje, kao i propratnim atestom i papirima, a to može ustanoviti samo stanica za tehnički pregled, a nikako policajac na licu mjesta", naglasio je Jaćimović.
Osman Lindov, profesor na Saobraćajnom fakultetu u Sarajevu, takođe smatra da policajac na terenu ne može "odokativno" utvrditi nivo svjetlosne propustljivosti zatamnjenih stakala.
Iz CJB Banjaluka su kazali da je u 2012. godini sprovedena akcija "Zatamnjena stakla", dok su tokom 2013. kroz redovne aktivnosti uočavali i sankcionisali ove prekršaje. Do kraja oktobra prošle godine ukupno je kažnjeno 4.085 vozača.
Ističu da policijski službenici nisu dužni upućivati vozila na vanredni tehnički pregled ako su dodatno zatamnjena stakla na njima. Kazali su da u saradnji sa stanicama za tehnički pregled vozila preduzimaju aktivnosti predviđene Pravilnikom o tehničkom pregledu, gdje se provjerava da li su stakla sigurnosna i da li su dovoljno providna.
Isto tako, naveli su da je važećim pravilnikom propisano da se stakla na vozilu ne smiju na bilo koji način dodatno zatamnjivati postavljanjem folija, dodatnim bojenjem i slično u odnosu na fabričku ugradnju.
(MONDO)