• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Incko: Snage EU ako situacija eskalira

Valentin Incko ocijenio je da bi, ako stanje u BiH bude eskaliralo, trebalo eventualno razmisliti i o trupama EU.

Razmotrićemo stanje u Bosni i Hercegovini u utorak u međunarodnom upravljačkom odboru. Austrija će povećati broj svojih vojnika u Bosni. Ako stanje bude eskaliralo moraćemo eventualno da razmišljamo o trupama EU. Međutim, ne sada, poručio je visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Valentin Incko u intervjuu bečkom dnevniku "Kurir".

Incko je ocijenio da je sadašnje stanje najgore od završetka rata u Bosni i Hercegovini, od Dejtonskog sporazuma 1995.godine.

Istovremeno je negirao da "gori" Balkan, ukazujući da Srbija dobro napreduje.

Takođe je naglasio da nasilje sa više od 100 povrijeđenih mora da se najoštrije osudi.

Međutim, protesti su, kako je dodao, opravdani, a posebno je socijalna neravnopravnost vodila ka tome.

"Dugo ljudi nisu protestovali jer im je mir poslije rata sa više od 100.000 mrtvih bio važan. Nosioci protesta su uglavnom Bošnjaci, muslimani. Sve je pošlo iz Tuzle gdje radnici već godinu dana svake srijede demonstriraju, ali im se nije pridavala pažnja", objasnio je Incko.

On je istovremeno potvrdio da je djelimično uzrok haosa i državna konstrukcija koja ne funkcioniše.

"Dejtonski sporazum je bio mirovni sporazum, koji je bio jako uspješan. Međutim kao ustavni sporazum on je suviše komplikovan. U bosansko-hrvatskoj federaciji postoji 11 vlada, 11 premijera, 11 ministara unutrašnjih poslova. To je neefikasno i preskupo", naglasio je austrijski diplomata.

Na konstaciju da je nedavno premijer RS Milorad Dodik rekao da je Bosna neuspjela država Incko je kazao da stanje u zemlji nije optimalno.

Korupcija i organizovani kriminala su, prema njegovim riječima, problem na cijelom Balkanu.

On je ocijenio da će EU morati pojačano da se zalaže za više pravne države u regionu, i da to građani očekuju.

Što se Austrije tiče, Incko smatra da bi ona mogla imati pojačanu ulogu na Balkanu sa kreativnim i nekonvencionalnim idejama.

Prema njegovim riječima, Austrija bi mogla sa većom pažnjom da ojača pravnu državu, prije svega državno tužilaštvo i policiju.

"Ne treba jačati centralizam, već funkcionisanje države. U prošlosti je previše pažnje posvećeno vojnoj bezbjednosti, premalo pravnoj državi, demokratiji, pomirenju i obrazovanju", uvjeren je Incko.

OHR: INCKO ODGOVARAO NA HIPOTETIČKO PITANJE

Kancelarija visokog predstavnika u BiH saopštila je, povodom izjave Valentina Incka za bečki "Kurir" - da je moguće slanje trupa EU u BiH ukoliko situacija eskalira, da je visoki predstavnik odgovarao na hipotetičko pitanje.

"Visoki predstavnik je odgovarao na hipotetičko pitanje austrijskih medija o mogućoj ulozi Eufora u BiH, ukoliko sigurnosna situacija u zemlji eskalira", saopštio je portparol OHR-a Eldar Subašić.

On je naveo da je Incko tom prilikom naglasio da je Eufor stabilizujući faktor u BiH i da ispunjava prvenstveno mirovnu misiju.

Subašić dodaje da je Incko jasno istakao da Eufor nije u BiH da bi rješavao socijalne nemire. "Visoki predstavnik je, takođe, pojasnio da se situacija smirila, te da stoga nema potrebe spekulisati o mogućoj ulozi Eufora", napomenuo je Subašić.

DODIK: MEĐUNARODNA ZAJEDNICA U GENEZI MNOGIH PROBLEMA

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ocijenio je danas da je međunarodna zajednica, svojim olakim ignorisanjem stanja u BiH, u genezi mnogih problema u ovoj zemlji.

"U načinu na koji su pokušavali da riješe probleme, odnosno u kršenju Dejtonskog mirovnog sporazuma, što je svojstveno visokim predstavnicima, sigurno leži osnova problema u BiH", rekao je Dodik novinarima u Banjaluci, komentarišući izjavu visokog predstavnika u BiH Valentina Incka da bi, ako stanje u BiH bude eskaliralo, trebalo, eventualno, razmisliti i o trupama EU.

Dodik smatra da je neoprezna odluka pozivati bilo kakve oružane snage u BiH, jer BiH treba mir, a ne oružane snage.

"Mi ćemo pokazati da Republika Srpska ima kapacitet da održi mirnu situaciju. Moja obaveza je da spriječim haos i da nemiri iz Federacije BiH ne uđu u Srpsku. To nije pitanje političke vlasti, nego državnosti Republike Srpske", poručio je Dodik.

On je novinarima rekao da Republiku Srpsku doživljava kao državu, svidjelo se to nekome ili ne, te da će se vlasti u Srpskoj tako ponašati i ubuduće.

"Ako Incko priziva oružane snage u BiH, postavlja se pitanje da li je i visoki predstavnik dio ovog scenarija. Bolje bi bilo da se ostane na činjenici da probleme u BiH mogu da riješe samo vlastite institucije", poručio je predsjednik Srpske.

Predsjednik Srpske smatra da Inckove riječi nisu evropski put BiH, kao što to nisu ni izjave evropskog poslanika Jelka Kacina da su dešavanja u Tuzli evropska nada BiH. "Hvala im na toj nadi, ali nisam vidio da su popaljene institucije po zemljama EU", zaključio je Dodik.

(MONDO/agencije, foto: screenshot, YouTube)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE