• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Glavaš bi mogao da završi u KPD Zenica?

Branimir Glavaš, koji je osuđen za zločine nad Srbima, mogao bi završiti u Kazneno-popravnom domu Zenica, piše zagrebački "Globus".

 Glavaš bi mogao da završi u KPD Zenica? Izvor: MONDO

Brisanjem apsurdne odredbe Sporazuma između Vlade Hrvatske i Savjeta ministara BiH prema kojoj bjegunac može biti pritvoren na izdržavanje kazne u drugoj državi samo "ako se osuđena osoba sa tim saglasi" - Branimir Glavaš bi mogao završiti u Kazneno-popravnom domu Zenica, piše zagrebački "Globus".

To je najpovoljnija varijanta prema kojoj bi države Hrvatska i BiH prestale pomagati bjeguncima, a u konkretnom Glavaševom slučaju postoje još dva scenarija po kojima bi mogao biti prisiljen na izdržavanje desetogodišnje zatvorske kazne na koju ga je zbog mučenja i ubijanja građana Osijeka srpske nacionalnosti 1991. godine nepravosnažno osudio Željko Horvatović.

Drugi način je osporavanje Glavaševog bosanskohercegovačkog državljanstva, koje je "sredio" krajem 2008. godine neposredno nakon što su mu propale sve tužbe protiv osiječkih policajaca.

Pribavljanje državljanstva poklopilo se sa propadanjem Glavaševih nada da će sudskim putem moći diskreditovati današnjeg upravnika policije Vladimira Fabera koji je 2006. godine upravljao istragom, piše "Globus".

Optužbe na račun postupanja osječke policije za vrijeme uzimanja iskaza saoptuženih u kojima oni terete Glavaša i priznaju da su učestvovali u zločinima, bile su osnova Glavaševe obrane sa tezom da su ti iskazi ponovljeni pred istražnim sudijom u Osijeku iznuđeni.

Zagrebački nedjeljnik ističe da se bjekstvo iz Hrvatske poklapa sa Glavaševim dobijanjem informacije o sudskoj presudi koja se ispostavila većom od očekivane.

Ako mu državljanstvo propadne, Glavaš će biti izručen, a ukoliko sva nastojanja oko izručenja propadnu, piše "Globus", ići će se na ukidanje apsurdne odredbe prema kojoj bjegunac može biti pritvoren na izdržavanje kazne u drugoj državi samo "ako se osuđena osoba sa tim saglasi".

"Globus" prenosi nezvanična saznanja da bi hrvatski ministar pravosuđa Ivan Šimonović već ove sedmice mogao otputovati u Sarajevo kako bi sa kolegama u BiH obrisao tu odredbu.

"Dovoljno vremena za bjekstvo Glavašu su obezbijedili HDZ-ovi poslanici 12. januara 2008. godine kada su mu `rascjepkali` imunitet i odgovorili zahtjevu Državnog tužilaštva na način da mu ga skidaju u slučaju provođenja sudskog postupka za ratni zločin, ali ne i za njegovo pritvaranje", piše zagrebački list.

Danas će u Saboru biti obavljeno glasanje o skidanju posljednjeg dijela imuniteta, što znači da će policija konačno biti ovlašćena da Glavaša uhapsi u Hrvatskoj.

U BiH je zaštićen od izručenja i ostaće zaštićen i kad Hrvatska i BiH potpišu dugo najavljivani ugovor o izručivanju osuđenih i optuženih kriminalaca.

On će omogućiti isporučivanje bjegunaca od kazne u slučajevima privrednog i organizovanog kriminala, ali ne i u slučaju ratnog zločina, piše "Globus".

Sud BiH ukinuo je u petak pritvor Branimiru Glavašu, nakon što je utvrđeno da je on državljanin BiH i da posjeduje prijavu na adresi u Ljubuškom.

Utvrđeno je da njegov boravak na slobodi neće ometati tok ekstradicionog postupka Hrvatskoj "koji je u toku i koji se nastavlja".

Glavaš je u 8. maja pred Županijskim sudom u Zagrebu osuđen na 10 godina zatvora zbog ratnih zločina protiv srpskih civila u Osijeku 1991. godine. Po izricanju presude, Glavaš je prebjegao u BiH.

Džodan: Slučaj "Glavaš" - pravna farsa
Predsjednik Udruženja Srba izbjeglih iz Krajine Petar Džodan smatra da je cijeli slučaj "Glavaš" pravna farsa, unaprijed osmišljena i isplanirana.

"Puštanje Branimira Glavaša, osuđenog u Hrvatskoj zbog ratnih zločina nad srpskim civilima u Osijeku 1991. godine, iz pritvora Suda BiH, nije ništa drugo do politički dogovor nadležnih organa Hrvatske i BiH", rekao je Džodan za banjalučki "Fokus."

Prema njegovim riječima, Srbi izbjegli iz Hrvatske nisu žučnije reagovali na Glavašev bijeg iz Hrvatske u BiH, jer su preumorni od čekanja pravde i odgovarajućeg reagovanja nadležnih institucija.

"Mi Srbi koji smo stradali u Hrvatskoj i to upravo od Glavaša i njemu sličnih smatramo da su nadležne institucije morale drugačije reagovati u ovom slučaju. Međutim, očigledno je da takve reakcije neće biti", rekao je Džodan.

Udruženje Srba protjeranih iz Zapadne Slavonije "Krajina" zatražilo je od Suda BiH da utvrdi na koji je način Glavaš došao do državljanstva BiH, koje mu je kasnije poslužilo kao štit od kazne za utvrđene ratne zločine.

(Srna/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE