Na Zlatištu iznad Sarajeva jutros je osvanuo spomen-krst. Iz Federacije BiH smatraju da je to provokacija i traže uklanjanje krsta.
Spomen-krst je podignut u znak sjećanja na više od 6.500 ubijenih sarajevskih Srba, izjavio je Srni predsjednik Saveza logoraša Republike srpske Branislav Dukić.
Dukić je rekao da je Savez logoraša Republike Srpske ispunio ranije dato obećanje o podizanju spomen-krsta na Zlatištu, čime su na najbolji način demantovane sve moguće spekulacije o odustajanju od njegovog podizanja.
"Podigli smo spomen-krst da ga gleda Bog i da ga gledaju i čuvaju Srbi", poručio je Dukić.
Predsjednik Saveza logoraša ponovio je da niko nema pravo da zabrani sjećanje na 6.500 ljudi stradalih u Sarajevu, kao što niko nema pravo da poriče da je u tom gradu bilo 126 logora, gdje 5.000 stradalnika nikada nije dočekalo slobodu.
Približna dimenzija krsta, obojenog u bijelu boju, je 10 sa četiri metra. Krst se vidi sa Skenderije i iz drugih dijelova centra Sarajeva.
IZ FEDERACIJE BiH TRAŽE UKLANJANJE KRSTA
Krst koji je jutros osvanuo na Zlatištu iznad Sarajeva u znak sjećanja na više od 6.500 Srba ubijenih u ovom gradu od 1992. do 1995. godine u Federaciji BiH dočekan je kao provokacija uz zahtjeve da odmah bude uklonjen.
Tražeći od međunarodne zajednice i opštinskih vlasti da krst na Zlatištu odmah bude uklonjen, zamjenik gradonačelnika Sarajeva Aljoša Čampara naveo je da njegovo postavljanje predstavlja "anticivilizacijski čin i najgrublji način vrijeđanja žrtava protekle agresije na BiH i grad Sarajevo".
"Znamo da su s tih položaja ubijani civili u Sarajevu, među kojima i 1.600 djece, a neki na ovaj način pokušavaju u predizborno vrijeme to iskoristiti za skupljanje jeftinih političkih poena", rekao je Čampara.
Od stranaka prva se oglasila SDA, najoštrije osuđujući postavljanje krsta na Zlatištu i tražeći njegovo uklanjanje.
Ova stranka smatra da krst na Zlatištu vrijeđa hrišćanski simbol samilosti, te da predstavlja "provokaciju i neprihvatljivu zloupotrebu vjerskih simbola čime se podižu međunacionalne tenzije, što može dovesti do ugrožavanja sigurnosti građana".
Predsjednik Udruženja roditelja ubijene djece Sarajeva Fikret Grabovica ocijenio je da je riječ o "klasičnoj provokaciji".
"Postavili su krst na mjestu sa kojeg su ubijani građani i djeca Sarajeva, na mjesto sa kojeg su zločinici terorisali grad i sijali strah", rekao je Grabovica.
Predsjednik Udruženja "Zelene beretke" Muhamed Švrakić smatra da su Kanton Sarajevo i grad imali dosta načina da obustave postavljanje krsta na Zlatištu, odakle je, prema njegovim rijeima, snajperima, tenkovima, bombama i granatama ubijeno više od 16.000 građana Sarajeva.
Navodeći da je riječ o "predizbornom triku kojim se traži glas više za nacionalne stranke", Švrakić je izrazio uvjerenje da će kao reakcija na postavljanje krsta na Zlatištu uslijediti "neki građanski bunt i revolt".
"Žrtva neće trpjeti da gleda kako mu njegov katil podiže znamenje kao upozorenje da se on i dalje nalazi na brdu s kojeg može reagovati u svakom trenutku isto kao nekada", ističe Švrakić.
Najnovije i najzanimljivije vijesti pratite na našoj Facebook stranici - MONDOBIH, kao i na Twitteru @MondoBH.