• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Policija (ne)će nadgledati profile građana

Autor mondo.ba

Gojko Vasić, direktor policije RS, tvrdi da policija neće danonoćno nadgledati Fejsbuk profile i Tviter naloge građana i kaže da je sve pogrešno protumačeno.

Za banjalučku ATV je pojasnio, da do sankcije može doći samo u dva slučaja – ako je bilo kakvom prekršaju ili krivičnom djelu prethodilo udruživanje i podstrekivanje na internetu ili ako osoba podnese prijavu da pojedinac ili grupa pisanjem na društvenim mrežama ugrožavaju njenu sigurnost.

„Nigdje u članovima nije navedeno da je iznošenje mišljenja na društvenim mrežama  prekršaj ili krivično djelo. Međutim, ako se tokom istrage za neki prekršaj ili krivično djelo ustanovi da je na društvenim mrežama organizovan biće sankcionisan“, kaže Vasić.

MUP neće nabavljati nikakvu opremu za praćenje građana na društvenim mrežama, dodaje

 Vasić, niti će zaposliti nove ljude da bi pregledali šta ko piše na Fejsbuku ili Tviteru.

Zemlje u okruženju internet odavno tretiraju kao javni prostor u kome se takođe snosi odgovornost za prekršaje i krivična djela. Medijski radnici nisu tako sigurni u uvjeravanja iz državnih institucija. Poruka je, kažu, jasna – mi vas posmatramo.

„Većina činjenica kojima se pravda ovaj zakon  su prije svega prekršaji, negativnosti, i jednostavno nije dovoljno jer zakoni te vrste već postoje, nadogradnja nije potrebna, potrebno ih je primjenjivati. Kao urednik portala koji je imao brojne prijetnje, mi smo se obraćali, ali nikad nismo dobili rješenje naših slučajeva“, kaže Aleksandar Trifunović, urednik portala „Buka“.

Advokati tvrde da su izmjene Zakona na klizavom terenu, između kršenja slobode govora i mišljenja i zaštite bezbjednosti. U jedno su sigurni –  da bi se neko nadzirao pa makar i na društvenoj mreži, sud mora dati posljednju riječ.

„Ako postoji sumnja da neko narušava javni red i mir, treba da traži naredbu od suda. Sud je nezavisan, ako donese takvu naredbu onda je legalano, Inače se otvara Pandorina kutija ili uvođenje ’Velikog brata’ na mala vrata“, kaže advokat Miroslav Mikeš.

Predstavnici policije, medija i zakona u jednom su saglasni – treba otvoriti javnu raspravu i iskristalisati promjene, koje neće biti na štetu građana, ali ni bezbjednosti. Time će Pandorina kutija ostati na sigurnom – pod ključem.đ

...
Izvor: YouTube

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Svaka čast

Za početak mogli biste malo portal BN da pregledate. Koji sve šljam tamo piše, i šta sve kucaju bože sačuvaj. Kažnjavajte ih redom

MONDO REPORTAŽE