• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evo zašto se kaže "soma dinara"

Autor mondo.rs

Na današnji dan prije 25 godina u 76. godini umro je najpoznatiji rudar bivše Jugoslavije Alija Sirotanović iz Breze u Bosni i Hercegovini - junak socijalističkog rada i svjetski rekorder u kopanju uglja.


Sirotanović je, naime, 24. jula 1949. za osam sati rada iskopao 152 tone uglja, odnosno 253 kolica i tako srušio dotadašnji rekord Rusa Alekseja Stahanova za 50 tona.

Njegov poduhvat je unio potpuno novi način rada u tadašnje rudnike i zasnivao se na takmičarskom elanu koji se prenosio na sve zaposlene, što je rezultiralo rastom godišnje proizvodnje u tom periodu.

Anegdota kaže da je Josip Broz Tito pitao Sirotanovića: "Druže Alija, treba li ti šta", a ovaj mu je odgovorio: "Veća lopata, druže Tito".

Takva lopata je i napravljena i i nazvana je "sirotanovićka".

Alija Sirotanović bio je u socijalističkoj Jugoslaviji simbol udarničkog rada, za koji se nije tražila dodatna plata, nego su radnici puni elana, kako to sada izgleda nestvarno, radili za dobrobit socijalističke zajednice, koja se samo deceniju poslije Titove smrti raspala u krvi i zločinima.

Sirotanović je odlikovan i Ordenom junaka socijalističkog rada, dobio je nagradu AVNOJ-a i bezbroj drugih priznanja i odlikovanja, a jedna mala ulica na periferiji Breze nosi njegovo ime, dok u krugu rudnika stoji njegova bista.

KAKO JE "BANKA" POSTALA "SOM"

U bivšoj Jugoslaviji kružila je legenda da je na novčanici od 10 dinara lik Alije Sitoranovića. Na novčanici, međutim, nije Sirotanović, nego livac iz Zenice Arif Heralić.

Na fotografiji ispod vidi se da je Heralićev lik na novčanici od 10 dinara, poznatoj u žargonu kao "soma dinara". Ta novčanica nazivana je i "hiljadarka", jer je do 1965. godine njena nominalna vrijednost bila 1.000 dinara, a poslije denominacije, odnosno skidanja dvije nule, vrijednost joj je bila 10 dinara.

Zanimljiva je i legenda kako je novčanica od 10 dinara dobila taj naziv. Naime, u predratnoj Jugoslaviji, onoj prije Drugog svjetskog rata, popularni naziv za 10 dinara bio je "banka", a taj naziv stariji ljudi i danas koriste, pa kažu, recimo, "novine koštaju tri banke", odnosno 30 dinara.

Naziv "som" nastao je, navodno, zbog rudarskih velikih naočara koje Heralić nosi, pa se nekome učinilo da je "buljav kao som" i odatle i "soma dinara".

Kada je inflacija obezvrijedila dinar, a država se raspala u ratu, "som" je u novonastalim državama ostao sinonim za hiljadu, pa se zato govorilo "soma maraka" za 1.000 njemačkih maraka ili se danas govori "soma evra" za 1.000 evra.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE