• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Strani centri moći guraju BiH u građanski rat"

Autor SRNA

Stručnjak za bezbjednost Predrag Ćeranić izjavio je da je očito da strani centri moći nastoje do krajnosti radikalizovati prilike u BiH i primjenom različitih psiholoških operacija njene narode guraju na ivicu građanskog rata.

 Ćeranić o napadu na Vučića Izvor: Samir Cacan, MONDO
Izvor: Samir Cacan, MONDO


Ćeranić naglašava da je linč premijera Srbije Aleksandra Vučića u subotu u Potočarima trebalo da bude uvod u ratne sukobe koji bi zapalili Balkan.

On je rekao da svaki događaj koji ima značajniju političko-bezbjednosnu konotaciju treba posmatrati u kontekstu regionalnih pa i geopolitičkih prilika. Jedino na taj način, kaže on, događaj poput pokušaja linča premijera Vučića u Potočarima, može biti pravilno objašnjen.

Ćeranić dodaje da je u tom kontekstu prva asocijacija britanska rezolucija o Srebrenici koja, zahvaljujući ruskom vetu, nije usvojena od Savjeta bezbjednosti UN.

"Britanci su bili nevjerovatno uporni, nudili su više verzija rezolucije i Ruse, koji su prvenstveno namjeravali da prijetnjom vetom spriječe stavljanje rezolucije na dnevni red sjednice Savjeta bezbjednosti, primorali da veto i upotrijebe. Ali, zašto je Britancima toliko bilo stalo da rezolucija o Srebrenici bude usvojena, koji su im ciljevi bili, koje efekte su htjeli postiću? Odgovor, kao i obično, nudi 'trag novca'", ocjenjuje Ćeranić.

Nakon što su ruski privrednici, kaže on, uvažavajući sugestiju predsjednika Rusije Vladimira Putina, povukli dio novca iz britanskih banaka, a riječ je o sumi od 174 milijarde dolara, Britanija se našla pred finansijskim krahom ravnom onom iz 2008. godine.

"Kako bi se spriječio bankrot, ponovo kao i 2008. godine, angažovana je Sanela Dženkins s namjerom da odobrovolji kralja Salmana da uloži milijarde dolara u britanske banke, i tako preduprijedi finansijski krah. A šta bi Dženkisova u kontaktima sa saudijskim kraljem, kojeg poznaje još dok je bio šef obavještajne službe kralja Fahda, kao protivuslugu za finansijsku pomoć mogla ponuditi nego širenje saudijskog uticaja u srcu Evrope, odnosno na teritoriji BiH koji se najlakše može postići radikalizovanjem prilika", ističe Ćeranić.

U tom kontekstu, dodaje on, treba posmatrati biritansku inicijativu za usvajanje rezolucije o Srebrenici, ali i hutbu kojom je u petak, dan uoči skupa u Potočarima, glavni imam džamije Kralja Fahda u Sarajevu Nezim Halilović Muderis pozvao na "uništenje" lobista protiv rezolucije o Srebrenici i njihovih porodica, kao i "entiteta sazdanog na zločinu i genocidu".

"Ta džamija je pod ingerencijom Saudijske Arabije i ima eksteritorijalni status. Muderis za svoj rad ne odgovara reisu Kavazoviću, već starješinama iz Saudijske Arabije. Tako se otvara prostor za staru priču o vehabijskoj ideologiji i svim bezbjednosnim implikacijama koje su njeni sljedbenici stvorili u BiH", zaključuje Ćeranić.

Tagovi

BiH

Još iz INFO

Komentari 2

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Gz

Aha. Tu smo. Sad su mi mnoge stvari jasnije

Luka

Naknadna pamet g.Ćeranića ,Dodig Milorad i Bakir I. su pijuni stranih moćnika

MONDO REPORTAŽE