Pripadnici SIPA saslušali su danas Olega Čavku, tužioca Tužilaštva BiH, te su, po pojedinim tvrdnjama, pretresli i njegovu kancelariju i privatni objekat, a sumnjiče ga za krađu dokaza iz predmeta organizovanog kriminala.
Sarajevski portali, naime, tvrde da je Čavka osumnjičen da je ukrao te u privatne svrhe koristio mobilni telefon iPhone 5, koji je u okviru postupka oduzet od Anesa Kurbegovića, jednog od optuženih u predmetu "Lutka".
Dosadašnjom istragom je, kako se navodi, utvrđeno da je tužilac u taj aparat, u kasnim noćnim satima, ubacivao svoju SIM karticu, na osnovu čega su i otkrivene njegove zloupotrebe.
Čavka je, naime, radio na predmetu "Lutka", koji je ponio kući, a među spisima je bio i sporni telefon, koji ima opciju praćenja.
Njega je pripadnicima SIPA, kako se saznaje, prijavio upravo Kurbegović. Kurbegovićev iPhone koji je oduzet bio je putem Apple računa povezan s njegovim iPadom, kojeg i dalje koristi.
Tako je Kurbegović, kako se navodi, i otkrio da neko koristi njegov telefon, te je to prijavio SIPA, nakon čega je iPhone lociran u Brezi, gdje je u tom momentu i korišten i gdje Čavka ima kuću.
Čavka je u izjavi za"Nezavisne novine" potvrdio da jeste dao izjavu pripadnicima SIPA i da je iz svoje kancelarije ustupio neke predmete.
"Ne znam da li se vodi istraga protiv mene. Znam samo da me neko optužio da sam mu otuđio predmet. To je sve što znam", rekao je Čavka, dodajući da je kod njega, dok je na predmetu radio kod kuće, u junu i julu bilo više mobilnih telefona, s tim što je sporan jedan.
Tužilac kaže su ga danas ujutru, kad je došao na posao u Tužilaštvo, dočekali pripadnici SIPA, kojima je dao izjavu te ustupio predmete.
"Šta će se dalje dešavati, morate pitati Tužilaštvo i SIPA", rekao je Čavka, a upitan da prokomentariše da li je stavljao svoju SIM karticu u sporni telefon, rekao je da nije i da to neće komentarisati.
Povodom slučaja "Čavka" Tužilaštvo BiH je saopštilo da sprovodi određene aktivnosti i odlučno je da se suprotstavi svim oblicima nezakonitosti i zloupotreba, pa i ako se radi o njihovom radniku.
"Tužilaštvo BiH institucija je koja radi u skladu sa zakonom i svako nezakonito postupanje pojedinaca biće procesuirano", kažu iz te institucije.
Zahtjev da Čavka bude suspendovan
Iz Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH (VSTS) je potvrđeno da je prvostepenoj disciplinskoj komisiji VSTS-a podnesen zahtjev za privremeno udaljenje Čavke od vršenja dužnosti tužioca Tužilaštva BiH.
"Zahtjev je podnesen (…) jer je protiv Čavke pokrenuta istraga u krivičnom postupku naredbom o sprovođenju istrage Tužilaštva BiH. Ured je zatražio da prvostepena disciplinska komisija udalji od dužnosti tužioca Čavku do okončanja istrage koja se vodi protiv njega", rečeno je iz Ureda disciplinskog tužioca VSTS-a.
Prvostepena disciplinska komisija dužna je da odluku o zahtjevu Ureda donese najkasnije u roku od osam dana.
Kurbegović je, podsjetimo, zajedno sa još 31 osobom optužen u predmetu "Lutka", koja se odnosi na jednu od najvećih organizovanih kriminalnih grupa u postdejtonskoj BiH.
Optužene terete za organizovani kriminal, odnosno više ubistava i teških ubistava, oružanih pljački banaka i transporta novca u višemilionskim iznosima, pranje novca i druga teška krivična djela.
Kurbegović ima dvojno državljanstvo, i to Srbije i BiH, a rođen je u Prijepolju, te je odranije poznat kao osoba iz kriminalnog miljea.
On je 2008. godine osuđen pred Posebnim odjeljenjem za organizovani kriminal Okružnog suda u Beogradu na tri godine i dva mjeseca zatvora zbog oružanih pljački u Srbiji i inostranstvu.
Grupa kojoj je pripadao Kurbegović osuđena je za pljačke pumpi u Gornjem Milanovcu, Paraćinu i Zrenjaninu, sportskih kladionica u Subotici i pošte u Novom Sadu, kao i razbojništva u Austriji, Švajcarskoj i BiH.
Kurbegović je uhapšen i 2009. u Sarajevu, ali je nakon 15 dana pritvora pušten da se brani sa slobode.