Vladika zvorničko-tuzlanski Vasilije služio je u Skelanima parastos za 305 srpskih civila i vojnika sa ovog područja poginulih u posljednjem ratu.
Parastosu je prisustvovao i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske (RS) Rade Ristović, koji je naglasio da je primjer stradanja u Skelanima samo jedan od dokaza da se u BiH vodio građanski rat u kome su svi stradali, pa i srpski narod.
"Uništeno je oko 110 srpskih sela i zaselaka u ovom kraju o čemu postoji obimna dokumentacija koja je dostavljena i Tužilaštvu BiH. Nadamo se da će sudovi konačno početi procesuirati i počinioce zločina nad srpskim narodom, jer do sada su samo Srbi kažnjavani, a za hiljade ubijenih srpskih civila u ovom kraju mora neko da odgovara", istakao je Ristović, podsjetivši da ni 17 godina od velikog srpskog stradanja u Skelanima još niko nije odgovarao za zločin.
Predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije Republike Srpske Mihajlo Parađina naglasio je da heroji rata moraju biti u sjećanju svih, a ne samo njihovih porodica i dodao da dokazivanje istine o stradanju srpskog naroda mora biti prioritetan zadatak svih institucija Srpske, jer se time sprečava njeno urušavanje i gradi njen ugled.
Predsjednik Skupštine opštine Srebrenica Radomir Pavlović poručio je institucijama RS da moraju više brige posvetiti ovoj opštini i spriječiti iseljavanje Srba sa ovog područja i zatražio od pravosudnih organa BiH da konačno počnu da rade svoj posao.
Pavlović je rekao da su zločini počinjeni nad Srbima "sada na savjesti pravosuđa, a ne samo zločinaca koji treba da odgovaraju".
Prije sedamnaest godina, u Skelanima i okolnim srpskim selima muslimanske snage Nasera Orića ubile su 69 Srba, 165 ih je ranjeno, trideset zarobljeno, a polovina njih se još vode kao nestali.
Među poginulima većina su bili civili, a najmlađi Aleksandar Dimitrijević imao je svega pet godina, dok je njegov brat Radoslav život izgubio u 12 godini.
Ostoji Todoroviću je tada poginula kćerka Gordana Sekulić u pokušaju da izbjegne nesreću i dvoje djece prevede preko mosta ka Bajinoj Bašti u Srbiji.
Ostoja se nada da će pravda stići zločince i traži od institucija RS i pravosuđa BiH da učine više i da počinioci brutalnih zločina odgovaraju, a svijet sazna istinu o masovnim srpskim stradanjima u ovom kraju.
Uz prislužene svijeće, na centralno spomen obilježje za 305 poginulih Skelanaca cvijeće su položile delegacije Narodne Skupštine RS, Vlade RS, BORS-a i Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila RS, Crvenog krsta, Saveza logoraša te opštinske i boračke organizacije iz regije Birač, više stranačkih delegacija, kao i delegacije ratnih veterana iz nekoliko srbijanskih opština. (Srna)