Narodna skupština RS na današnjem zasjedanju nakon burne rasprave nije usvojila Izvještaj o stanju u bankarskom sektoru u RS u 2015. godini i poslovanju Agencije za bankarstvo u istom periodu.
Iako je ova tačka dnevnog reda, u kojoj se najviše govorilo o propasti Bobar banke i Banke Srpske, izazvala najoštriju rasravu i brojne kritike opozicije neusvajanje izvještaja može se okarakterisati kao iznenađenje.
Opozicioni poslanici tvrdili su kako je u ove dvije banke propalo 599,7 miliona KM za šta niko nije odgovarao. U izvještaju se, inače, propast te dvije banke spominje tek u dvije rečenice.
Najglasniji u kritikama ovog izvještaja ali i generalnog stanja u finansijskom sektoru u RS bio je šef Kluba poslanika NDP-a Dragan Čavić koji je kazao kako je „strašno“ ono što se desilo sa bankarskim sistemom u Srpskoj.
"Strašno je to što se dogodilo i niko nije odgovarao. U Banci Srpske od 268 miliona KM ukupnih potraživanja, prinudni upravnik je priznao 189 miliona KM. U Bobar banci od 289 miliona KM prijavljenih potraživanja, likvidacioni upravnik je priznao 229 miliona KM", kazao je Čavić.
On je rekao da ukoliko se sudskim putem priznaju sva potraživanja i desi "nacrnji scenario“ ukupna šteta napravljena u ove dvije banke iznosiće oko 599,7 miliona KM.
"Imamo ovakvu propast banaka i na kraju - ujeo vuk magarca. Nemam riječi za sve ovo. Zabrinut sam zbog činjenice da olako prelazimo preko svega. Gubimo kontrolu nad ovim sektorom", dodao je je Čavić.
Izvještaj o kojem se danas raspravljalo, šef poslaničkog Kluba PDP-a Branislav Borenović je nazvao „najobičnijom farsom“.
"Nevjerovatno je da imamo izvještaj o stanju u bankarskom sektoru, a da se u dvije rečenici pominje propast banaka. Ovo je za Ginisa", rekao je Borenović.
Vukota Govedarica (SDS) istakao je da je "bespovratno izgubljeno 600 miliona KM javnih sredstava“, te je u ime Kluba SDS-a zatražio da se usvoje skupštinski zaključci i obaveže MUP RS da istraži poslovanje banaka, proces dokapitalizacije Banke Srpske, gubitak deponovanih sredstava i drugo, kao i da istraži način na koji je Agencija za bankarstvo RS obavijestila Centralnu banku BiH o uvođenju prinudne uprave u Banku Srpske. On tvrdi da je rješenje o prinudnoj upravi doneseno 11. novembra 2015. godine, a Centralna banka o tome obaviještena tek pet dana kasnije.
O prijedlogu ovih zaključaka nije se ni glasalo, jer sam izvještaj nije dobio podršku.
Šef Kluba SNSD-a Radovan Višković je kazao da on lično, ali i ovaj klub, podržavaju da svako odgovara za ono što je radio, ali i poručio da se odgovornost za stanje u bankarskom sektoru ne može tražiti „za ono što je bilo juče, a zaboravtii prekjuče“.
"Treba istražiti cijeli proces privatazacije banaka i kako su neke prodavane za jedan evro", dodao je Višković, te kazao da za to treba tražiti i odgovornost tadašnje Vlade RS i predsjednika RS, aludirajući na period kada je Vladu RS vodio PDP-a, a predsjednik RS bio Dragan Čavić.