• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Pomilovan" bivši direktor Elektroprivrede

Visoki predstavnik ukinuo je Svetozaru Aćimoviću, Ivanu Đogiću i Zvonku Prskalu zabrane da obavljaju zvanične, izborne ili imenovane dužnosti.

 "Pomilovan" bivši direktor Elektroprivrede Izvor: MONDO

Incko je ukinuo i zabrane tim osobama da se kandiduju na izborima i da imaju funkcije unutar političkih stranaka.

Svetozara Aćimovića sa mjesta direktora Elektroprivrede Republike Srpske (ERS) smijenio je tadašnji visoki predstavnik Pedi Ešdaun u martu 2003. godine. Razlozi zabrane javnog djelovanja i političkog angažmana Aćimovića bile su sumnje u kriminal i loše vođenje ove kompanije, prenose mediji u BiH.

Međunarodni tim revizora, kojeg je angažovao OHR, napravio je izvještaj o poslovanju ERS i utvrdio najveći korupcioni skandal u BiH poslije Dejtona.

Međunarodna revizija utvrdila je da je Elektroprivreda RS samo u 2002. godini oštećena za 166 miliona KM, a najspornija stavka bila je enormna zarada koju je na preprodaji struje proizvedene u Republici Srpskoj ostvarila firma EFT, vlasništvo Vuka Hamovića.

Protiv EFT-a, poslije ovog izvještaja u Londonu je pokrenuta međunarodna istraga, ali je obustavljena.
EFT je ostvarila dobit tako što je struju od ERS kupovala po cijeni od 22 dolara po megavat-času, a primjera radi Elektroprivredi Crne Gore prodavala po cijeni uvećanoj za deset dolara.

U sličnim transakcijama uobičajena provizija bila je tri odsto, ali je EFT za svoje posredovanje u RS naplaćivala i do 40 odsto provizije.
Iako je međunarodna revizija utvrdila kriminal, a visoki predstavnik poslije izvještaja revizora smijenio tadašnjeg ministra privrede RS Boška Lemeza i direktora ERS Aćimovića do podizanja optužnica u ovom predmetu nikada nije došlo.

Tri godine poslije nalaza revizora međunarodni tužilac u Tužilaštvu BiH DŽonatan Ratel 2006. godine obustavio je istragu protiv Hamovića, Lemeza i Aćimovića koji su bili osumnjičeni za krivična djela zloupotrebe položaja, davanje i primanje mita, te za sklapanje nepovoljnih ugovora početkom 2000. godine.

OHR je naveo da se "ovim odlukama ne osporava valjanost prvobitnih odluka visokog predstavnika o smjeni, niti se lica na koja se ove odluke odnose automatski vraćaju na dužnosti na kojima su bila u vrijeme smjene".

Đogić je u vrijeme smjene obavljao funkciju šefa kabineta ministra unutrašnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona, a Prskalo šefa finansijskog odjeljenja u istom ministarstvu.

Svetozar Aćimović nije želio da komentariše odluku Valentina Incka o rehabilitaciji.
"Nisam htio komentarisati ni odluku o smjeni koju je donio Pedi Ešdaun. Imao sam velike štete zbog te odluke, ali o tom po tom. Velika je stvar kada poslije sedam godina dobijete pravo da budete birani i da birate ", kazao je Aćimović, koji je danas član uprave Društva za upravljanje investicionim fondovima "Bors Invest". (MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE