Paradržava vehabija u BiH formirana u selu Gornja Maoča kontroliše podzemni vojni hangar nekadašnje JNA u Srebreniku, prenosi Srna.
Načelnik Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH general Miladin Milojčić je na konferenciji za novinare istakao da nije upoznat sa informacijama da su vehabije iz Gornje Maoče koristili tu lokaciju za skrivanje naoružanja.
Prema njegovim riječima, Oružane snage BiH raspoređene su na 68 lokacija, a na jednoj, odnosno 69-toj lokaciji Ministarstvo odbrane BiH.
"Osim toga, imamo 51 lokaciju koja je neperspektivna za Oružane snage, od kojih se na 30 lokacija nalaze sredstva", rekao je Milojčić.
Policijski izvor iz distrikta Brčko Srni je rekao da većina uhapšenih u policijskoj akciji "Svjetlost" predstavljaju viđenije vehabije, koji na slobodi predstavljaju veliku opasnost za terorizam u svijetu.
Izvor tvrdi da vehabije u Gornjoj Maoči oružje drže "negdje ispod zemlje", a pretpostavlja se na području Srebrenika, gdje je nekada bio hangar JNA. Pretpostavka je da su ovdje skrivene ogromne količine naoružanja - eksploziva, bomvi, pušaka i ostalog vojnog naoružanja.
Sumnje na koje godinama upozoravaju eksperti za bezbjednost u regionu novinaru Srne su potvrdili i muslimani nastanjeni u selima nadomak vehabijske komune u kojoj ne važe zakoni države BiH. Vehabije ne priznaju slobodu kretanja, ni slobodu novinarskog rada i pristupa informacijama.
Zvaničnici u BiH, kao i međunarodni predstavnik Valentin Incko, godinama tvrde da vehabijska zajednica ne predstavlja bezbjednosnu prijetnju za BiH, ali su u nedavnoj policijskoj akciji na selo sa 30 ruševnih kuća poslali više od 600 pripadnika bezbjednosnih službi sa više od 200 vozila, uključujući i "oklopnjake"!?
Predsjednik Odbora za bezbjednost u Narodnoj skupštini Republike Srpske Petar Đokić upozorava da vlasti Federacije BiH nemaju kontrolu na području Gornje Maoče gdje je pristup zabranjen a kretanje ograničeno.
On smatra da su vehabije u Gornjoj Maoči bezbjednosno opasne ličnosti, te da se iz svih redova regrutuju oni koji predstavljaju opasnost za BiH i region.
"Nije mi jasno kako predstavnici međunarodne zajednice i političari iz Sarajeva traže ulazak BiH u EU, a na njenoj teritoriji se nalaze područje koje država ne kontroliše i ljudi koji predstavljaju opasnost za terorizam", zaključio je predsjednik parlamentarnog odbora za bezbjednost Petar Đokić u izjavi za Srnu.
(MONDO)