Potpisane izmjene Sporazuma BiH i Hrvatske, u cilju zaustavljanja zloupotrebe dvojnih državljanstava.
Predsjednik Suda BiH Medžida Kreso pozdravila je danas potpisivanje izmjena Sporazuma BiH i Hrvatske o međusobnom izvršavanju sudskih odluka u krivičnim stvarima, koje će okončati zloupotrebe dvojnih državljanstava.
Kreso je izjavila Srni da ovo pitanje dugo opterećava pravosudni sistem BiH i komplikuje odnose sa susjednim zemljama, zbog čega je bilo neophodno napraviti korake koji će doprinijeti rješavanju postojećih problema.
''Koliko sam upoznata, riječ je o Sporazumu koji se primjenjuje na privremenoj osnovi. Dakle, na tome će se još morati raditi'', istakla je Kreso.
Ona je naglasila da potpuno podržava sve oblike regionalne saradnje koji doprinose efikasnosti zakonodavstava i izbjegavanju nekažnjivosti.
"Godinama sam bila zagovornik rješavanja ovog pitanja. Svojevremeno sam predlagala osnivanje radne grupe ne regionalnom nivou koja bi radila na harmonizaciji pitanja koja se tiču principa zakonitosti i vremenskog važenja krivičnog zakona. U tom slučaju, ne bi bilo potrebno da osumnjičeni bježe u susjedne zemlje, jer je svejedno gdje odgovaraju - svuda ih čeka isti pravni standard. Tada bi i pitanje ekstradicije, koje uvijek izaziva puno kontroverzi, bilo potisnuto u drugi plan", istakla je Kreso.
Ona je precizirala da se na ekstradiciju gleda kao na spremnost da se izvršilac krivičnog djela izruči državi u kojoj je djelo počinjeno, i na taj se način učini dostupnim pravosudnim organima te zemlje.
"To je najbolji put i garant da nijedan počinilac krivičnog djela neće izbjeći suočavanje sa pravdom bježanjem u drugu zemlju. Ekstradicija je potvrda međunarodne solidarnosti i saradnje, ali zavisi od spremnosti svake države ponaosob da reguliše ovo pitanje. Na ovim prostorima je neophodno učiniti nešto s tim u vezi, kako bi se izbjegli nesporazumi među državama i kako bi svi zajednički doprinijeli jačanju međunarodnog prava i vladavine zakona'', istakla je Kreso.
Ona je rekla da je dobro da su sve zemlje regiona izabrale isti put ka zajedničkom cilju.
"Na tom putu jedni drugima trebamo pomagati, jer je to najbolji način da prevaziđemo postojeće probleme i što bezbolnije provedemo naše zemlje kroz proces tranzicije. Ne treba sumnjati da ćemo u tome uspjeti, ali isto tako trebamo biti svjesni da samo potpunim, predanim radom i zajedničkom saradnjom možemo najbrže doći do postavljenog cilja'', zaključila je Kreso.
Ministar pravde BiH Bariša Čolak i hrvatski ministar pravosuđa Ivan Šimonović potpisali su juče u Sarajevu izmijenjeni Sporazum o međusobnom izvršavanju sudskih odluka o krivičnim stvarima koji je stupio na snagu odmah.
Izmjenom sporazuma je omogućeno izdržavanje kazne i bez pristanka osuđenog lica, čime će se otkloniti dosadašnja praksa da osuđenici koji imaju dvojno državljanstvo ili prebivalište izbjegavaju izdržavanje zatvorske kazne bježanjem u drugu državu.
U Hrvatskoj se nalazi više od 100 lica koja su pravosnažno osuđena u BiH, isto toliko ih je prebjeglo u Srbiju, dok se u BiH nalazi oko 50 lica iz Hrvatske koja su pravosnažno osuđena u toj zemlji.
(Srna)