Visoki predstavnik za BiH sastao se u četvrtak sa stranačkim liderima Republike Srpske.
Incko se u Banjaluci odvojeno sastao sa premijerom RS Miloradom Dodikom, predsjednikom Srpske demokratske stranke (SDS) Mladenom Bosićem, predsjednikom Demokratske partije (DP) Draganom Čavićem i potpredsjednikom Partije demokratskog progresa (PDP) Branislavom Borenovićem.
Incko je rekao u Banjaluci svim stranačkim liderima sa kojima se sastao da su oni koji su podržali zakon o referendumu krenuli u opasnom smjeru.
"Stranke koje su podržale ovaj zakon o referendumu smatraće se u potpunosti odgovornima za njegove posljedice. Oni stvaraju duboku zabrinutost među običnim ljudima u ovoj zemlji i rizikuju da RS gurnu u izolaciju", rekao je Incko, koji se sastao sa premijerom RS Miloradom Dodikom, predsjednikom SDS-a Mladenom Bosićem, predsjednikom DP-a Draganom Čavićem, te potpredsjednikom PDP-a Branislavom Borenovićem.
Prema Inckovim riječima, u svjetlu situacije u BiH, referendum bi, ukoliko do njega dođe, mnogi smatrali provokacijom.
"Referendum koji bi mogao ugroziti osnovne principe Mirovnog sporazuma i međunarodno pravo, potez je koji ne bi trebao povlačiti nijedan odgovoran političar", rekao je visoki predstavnik.
Incko je ponovio u Banjaluci da je na liderima BiH da nađu rješenje za otvorena pitanja raspodjele državne i odbrambene imovine među različitim nivoima vlasti.
On je naglasio da Savjet ministara BiH, entitetske vlade i Vlada Brčkog moraju postići dogovor o državnoj i entitetskoj imovini kojim će biti obezbijeđeno da svaki nivo vlasti ima u vlasništvu imovinu koja mu je potrebna da obavlja svoje ustavne i zakonske nadležnosti.
"Institucije BiH će samo za iznajmljivanje prostora u ovoj godini potrošiti 28 miliona KM poreskih obveznika BiH. BiH će postizanjem dogovora o raspodjeli imovine biti u mogućnosti da smjesti institucije koje mora uspostaviti kao dio procesa pristupanja EU, a 28 miliona KM upotrijebiti na način od koga će građani imati puno više direktne koristi", rekao Incko.
U toku sastanaka Incko je energično pozvao na povratak konstruktivnoj politici, te na ponovno stavljanje težišta na evroatlantske integracije i neriješena pitanja iz programa rada koji je utvrdio PIK.
Sastanci održani u četvrtak predstavljaju dio konsultacija koje visoki predstavnik trenutno vodi sa političkim liderima, prije sljedećeg sastanka Savjeta za provođenje mira koji će biti održan 24. i 25. februara, te posjete visokog predstavnika EU za spoljnu politiku Ketrin Ešton BiH.
Na sastancima je bilo riječi o ukupnoj političkoj situaciji u BiH, te o napretku postignutom u provođenju reformi.
Rukovodstvo SDS-a zatražilo je u razgovoru sa visokim predstavnikom za BiH Valentinom Inckom da OHR što prije ukine sankcije smijenjenim funkcionerima u Republici Srpskoj.
Predsjednik SDS-a Mladen Bosić rekao je novinarima da je Incko na sastanku u Banjaluci rekao da razmatra ovu mogućnost, ističući da se SDS nada da će se to stvarno i desiti.
"To se mora desiti prije zatvaranja OHR-a, jer ako bi OHR otišao, a sankcije ostale, ne bi bilo institucije koja bi mogla da riješi ovaj problem", rekao je Bosić.
On je naglasio da ne postoje nikakvi razlozi, niti dokazi za smjenu funkcionera, te da su tim ljudima narušena osnovna ljudska prava.
Bosić je rekao da je na sastanku bilo riječi i o statusu Brčko distrikta i o ukidanju supervizije, jer je to prvi korak ka ukidanju OHR-a.
"SDS, svakako, želi da se ovdje stvori demokratski ambijent i da OHR što prije ode iz BiH i RS", rekao je Bosić.
On je dodao da je rukovodstvo SDS-a visokom predstavniku prenijelo svoje stavove o referendumu i ostalim aktuelnim političkim pitanjima.
Prema njegovim riječima, visokom predstavniku su od ranije poznati stavovi SDS-a o podjeli imovine BiH tako da na sastanku o tome nije bilo riječi.
Incko se sastao i sa premijerom Miloradom Dodikom.
"Visoki predstavnik Valentin Incko i premijer Dodik razgovarali su o pitanju državne imovine, ali i o drugim političkim i privrednim temama“, piše u kratkom saopštenju Vlade Republike Srpske.
(Srna)