Zakon o referendumu u RS nije usmjeren ka razbijanju BiH, izjavio šef delegacije EP za odnose sa zemljama jugoistočne Evrope Eduard Kukan
Kukan je za sarajevski "Dnevni avaz" rekao da u EU nisu analizirali sve detalje tog zakona, ali da im je rečeno da tu nema riječi o referendumu o nezavisnosti tog bosanskohercegovačkog entiteta.
"Generalno, referendum je mehanizam demokratije, ali vaši političari moraju biti vrlo odgovorni u toj priči. Uvjeravan sam da Zakon o referendumu u RS nije usmjeren ka razbijanju BiH", rekao je Kukan.
"Ljudi sve te prijetnje ne prihvataju pretjerano ozbiljno, jer dolaze u kontekstu političke rutine u predizbornoj kampanji, kako bi se došlo do kratkoročnih i jeftinih političkih poena", rekao je Kukan.
Kukan vjeruje da se nikakva podjela BiH neće dogoditi.
"Siguran sam da je (premijer RS Milorad) Dodik realističan i u potpunosti svjestan posljedica kakve bi referendum mogao proizvesti. Bez sumnje, siguran sam da je svjestan da to ne bi podržale, odnosno da su protiv toga susjedne zemlje i Evropska unija", rekao je Kukan.
Ingliš: Referendum osjetljivo pitanje
Ambasador SAD u BiH Čarls Ingliš ponovio je da je referendum u BiH veoma osjetljivo pitanje i da ima posebnu istorijsku težinu.
Ingliš kaže da bi SAD smatrale provokativnim bilo koje pitanje koje se tiče stabilnosti, suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH.
"Oni koji žele da promovišu referendum moraju imati na umu da su referendumi u prošlosti bili politički provokativni i da bi trebalo vrlo oprezno o tim pitanjima da se razgovara. SAD ne bi tolerisale referendumsko pitanje koje predstavlja prijetnju strukturi Dejtonskog mirovnog sporazuma, kao i dovođenje u pitanje ovlaštenja visokog predstavnika u BiH", rekao je Ingliš.
Ingliš je gostujući u utorak naveče u programu BHT 1 napomenuo da politička situacija u BiH nazaduje od 2006. godine, kada nije usvojen "aprilski paket" ustavnih reformi.
"Svjedoci smo da od tada pojedinci u BiH idu u krajnosti, jedni tražeći ukidanje Republike Srpske, a drugi forsirajući priču o otcjepljenju. Nijedan od ta dva stava nije prihvatljiv za SAD koje su za apsolutno poštivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma", istakao je Ingliš.
Govoreći o borbi protiv terorizma, Ingliš je naglasio da je saradnja SAD i BiH u toj oblasti izvrsna i da su vlasti BiH spremne da se bore protiv te opasnosti.
Američki ambasador u BiH ocijenio je da je nedavna policijska akcija u Gornjoj Maoči izvedena profesionalno.
(Srna)