Šef diplomatije EU Ketrin Ešton uoči puta u Sarajevo najavila da želi da naglasi koliko je važno da BiH nastavi evropski put.
Eštonova bi u Sarajevo trebalo da stigne u srijedu naveče avionom, dok će se u četvrtak ujutro sastati sa predsjedavajućim Savjeta ministara BiH Nikolom Špirićem.
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost potom bi trebalo da se sastane sa premijerima Republike Srpske i Federacije BiH Miloradom Dodikom i Mustafom Mujezinovićem, te sa članovima Predsjedništva BiH.
"BiH se nalazi na važnoj prekretnici političkog razvoja i što prije želim da naglasim koliko je važno da BiH nastavi svoj put ka EU", navodi se u saopštenju objavljenom na internet stranici Eštonove.
U okviru posjetu Balkanu, koja traje do 19. februara, Eštonova će, osim u Sarajevu, boraviti i u Beogradu i Prištini.
Eštonova ističe da se unaprijed raduje razgovoru o sljedećim koracima koje Beograd namjerava da preduzme u podnošenju aplikacije za članstvo u EU.
"Na Kosovu sam posebno zainteresovana za diskusije o napretku načinjenom u oblasti vladavine zakona, borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala te u rukovođenju", ističe Eštonova.
U saopštenju se navodi da će se Eštonova sastati sa političkim liderima i predstavnicima civilnog društva i misija EU u regionu, uključujući Misiju Eufora, Altea i Eupm u BiH, te Euleksa na Kosovu.
Prije polaska u posjetu Eštonova je istakla da je zapadni Balkan veliki prioritet u inostranoj politici EU, i da Brisel ostaje posvećen evropskoj perspektivi cijelog regiona.
Ona je naglasila da je konsolidacija stabilnosti i napretka ka članstvu u evropskom bloku isključivo odgovornost rukovodstva i naroda u regionu te da su vrata EU otvorena kada potrebni uslovi budu ispunjeni.
Predsjednik Vlade Republike Srpske (RS) rekao je da će u četvrtak u Sarajevu reći visokom predstavniku EU za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton da su joj podmetnute lažne informacije o lošem stanju u BiH.
Dodik smatra da su ocjene Eštonove koje su se mogli čuti rezultat njene neinformisanosti o stanju u BiH.
"Mislim da su joj ljudi iz BiH tendenciozno podmetnuli takvu tvrdnju. Žao mi je što je Eštonova nasjela takvim informacijama i što je sa jednog od najvažnijih mjesta u EU okvalifikovala situaciju u BiH, koja, naravno nije tačna i to ću joj sutra reći'', rekao je Dodik novinarima u Banjaluci.
Dodik je podsjetio da je više puta rekao da na dnevnom redu u RS nije referendum o secesiji, već referendum o odbrani dejtonske pozicije RS i o suprostavljanju visokom predstavniku da donosi zakone.
On je naglasio da je neko vješto uspio da situaciju u BiH predstavi kao lošu, a to nije tačno, jer u BiH nije ništa lošija politička i ekonomska situacija nego u okruženju.
"U BiH funkcioniše i parlament i Savjet ministara, i entitetske i kantonalne skupštine i izvršni organi vlasti, pravosudni sistem. U vezi s bezbjednošću, NATO i evropske bezbjednosne institucije procjenjuju da u BiH nema ozbiljnih ugrožavanja bezbjednosne situacije'', naglasio je Dodik.
On je rekao da to, međutim, nije bila prepreka nekim predstavnicima ambasada i ambicioznim službenicima raznih međunarodnih institucija da šalju izvještaje o navodnim problemima, isključivo zato što su zacrtani neki ambiciozni planovi, poput onog u vezi s prekrajanjem BiH.
(MONDO/Srna)