• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bošnjački veto na Zakon o referendumu

Klub Bošnjaka u Vijeću naroda RS donio je jednoglasno odluku o pokretanju zaštite vitalnog nacionalnog interesa na Zakon o referendumu.

 Bošnjački veto na Zakon o referendumu Izvor: MONDO

”Potrebno je precizirati da referendumska pitanja mogu biti u skladu sa nadležnostima RS, Ustavom RS i Ustavom BiH, ali i precizirati da teritorijalni integritet, suverenitet i bezbjednost BiH ne mogu biti tretirana Zakonom o referendumu”, izjavio je predsjedavajući Kluba Bošnjaka RS Edin Ramić.

Klub Bošnjaka predlaže i amandman da inicijatori za raspisivanje referenduma - predsjednik RS i Vlada RS - moraju imati saglasnost potpredsjednika RS.

”U organima za sprovođenje referenduma mora biti ispoštovana proporcionalna zastupljenost konstitutivnih naroda, umjesto sada predviđenog `da će se o tome voditi računa`”, rekao je Ramić.

On je naglasio da treba definisati način glasanja dijaspore, glasanja u odsustvu i slično, na način da građani sa biračkim pravom, bez obzira ne mjesto stanovanja, imaju pravo učešća na referendumu.

Za Klub Bošnjaka, koji je danas održao dvije sjednice, prihvatljivi su svi ostali akti koje je Narodna skupština RS usvojila na 25. posebnoj sjednici 9. i 10. februara i na 35. redovnoj 17. februara.

Klub Bošnjaka čine četiri delegata iz SDA, tri iz Stranke za BiH i jedan iz SDP-a BiH.

Klub Hrvata u Vijeću naroda Republike Srpske (RS) ranije danas nije postavio pitanje vitalnog nacionalnog interesa na Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi zato što o tome nije postignuta saglasnost unutar Kluba.

"Pet delegata iz SNSD-a nije podržalo prijedlog da se pokrene mehanizam zaštite vitalnog nacionalnog interesa", rekao je predsjedavajući Kluba Tomislav Tomljanović novinarima u Banjaluci.

Prema njegovim riječima, Zakon o referendumu ima niz tehničkih propusta, a jedan od većih je što će velikom broju građana koji glasaju putem pošte učešće na referendumu biti onemogućeno zato što je ono u isključivoj nadležnosti Centralne izborne komsije (CIK) BiH.

"Takođe i za građane Brčko distrikta nije precizirano kako će učestvovati u referendumu u slučaju da RS i Brčko distrikt ne postignu dogovor o tome", dodao je Tomljanović.

On je napomenuo da će imati mogućnost amandmanskog djelovanja ako Klub Bošnjaka danas donese odluku o vetu, podsjećajući da na sjednici Vijeća naroda RS amandmane mogu ulagati i klubovi i pojedinci.

"Klub Hrvata nije protiv da se referendum kao najviša moguća demokratska procedura normira, ali ovaj zakon to neće omogućiti", naglasio je Tomljanović.

Klub Hrvata čine pet delegata iz SNSD-a, dva iz Nove hrvatske inicijative i jedan iz PDP-a, a za donošenje odluke o vetu potrebna je dvotrećinska većina.

Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi Narodna skupština RS usvojila je 10. februara. Predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić izjavio je u Beogradu da je bila očekivana odluka Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS, koji je jednoglasno donio odluku o pokretanju zaštite vitalnog nacionalnog interesa na Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi.

"Najava veta je bila još prije nego što je Zakon napisan. Ovih nekoliko stranaka bošnjačke provijencije je najavljivalo veto prije nego što je Zakon ušao u skupštinsku proceduru. Bilo je samo pitanje konkretnog obrazloženja", izjavio je Radojičić za medije iz RS na FEST-u, uoči premijere dugometražnog igranog filma "32. decembar" snimljenog u produkciji RS.

Radojičić kaže da još nije vidio kompletno obrazloženje Kluba Bošnjaka, ali da se na osnovu onog što su mediji prilično široko objavili, vidi da ima puno toga što im je zasmetalo u tom zakonu, ali da se u suštini radi o političkom stavu da ove stranke smatraju da u RS uopošte ne može biti referenduma.
 "Sve ostalo je samo isprika i obrazloženje. Sad ulazimo u ono o čemu sam govorio dugo vremena, jedan maglovit period u kome nema fiksnih rokova i ne može se dalje predvidjeti kada će taj zakon izaći iz ove `šume` u koji je ušao", naglasio je Radojičić.

On je pojasnio da to znači niz sjednica Vijeća naroda, zaključno eventualno sa Ustavnim sudom RS, što sve skupa može da potraje pet sedmica ili pet mjeseci i da cijelu priču o Zakonu o referendumu "zavuče" do kraja ove godine.Radojičić je naglasio da ovom odlukom situacija u RS ni slučajno nije postala bezizlazna.

"Ja mislim da ovaj zakon može izdržati test Ustavnog suda RS, jer je vrlo objektivan i tehnički dobro napisan. Samo je pitanje kada će dospjeti do te tačke da Ustavni sud o njemu odlučuje", rekao je Radojičić.

(MONDO/Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE