Pitanje konsenzusa je nezaobilazno u eventualnim ustavnim promjenama u BiH, složili se Dodik i Lavrov
Premijer Republike Srpske (RS) Milorad Dodik, ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov i predstavnik ruskog predsjednika Georgij Poltavčenko smatraju da se eventualne ustavne promjene u BiH moraju rješavati konsenzusom, bez nametanja "sa strane", jer je to stvar domaćih političkih struktura.
"Gospodin Lavrov iznio je stav Rusije u vezi sa potrebom da se riješi pitanje OHR-a. Oni žele da se ispunjavanjem ciljeva `pet plus dva` stvore formalni uslovi za zatvaranje OHR-a", rekao je Srni Dodik koji sa delegacijom RS boravi u Moskvi.
On je naveo da je zajednički stav - primarno očuvanje ove dejtonske strukture koje treba da omogući funkcionisanje BiH i dejtonskog balansa koji je očigledno bio uspješan za sve ove godine i držao BiH na okupu.
"Razgovarali smo i o mogućem organizovanju međunarodne konferencije u organizaciji Španije, koja je predsjedavajuća EU, na kojoj bi učestvovala i Rusija čiji je stav da je potrebno zatvoriti OHR rješavanjem pitanja `pet plus dva`. Ali, što se tiče Ustava, pitanje konsenzusa je nezaobilazno i nije primjereno miješanje sa strane bilo kog faktora u pogledu međunarodnog učešća", rekao je Dodik.
On je naglasio da ruska pozicija nije uperena protiv bilo koga u BiH, već je želja Rusije, kao članice Savjeta bezbjednosti UN, da se afirmiše kao faktor stabilnosti u regionu, jer "da je drugačije ne bi ni mogla da bude članica Savjeta bezbjednosti".
"To pitanje treba na pravi način afirmisati i time skinuti sa dnevnog reda BiH sa raznih međunarodnih foruma u smislu da je ona remetilački faktor i da ugrožava regionalnu bezbjednost, kako su to neki propagandisti pokušali da nametnu u prošlom vremenu", naveo je Dodik.
On je istakao da je na sastanku sa Lavrovim i Poltavčenkom jasno rekao da RS ima "potpunu političku institucionalnost i stabilnost i da se nastavlja rad na principima jačanja njene ekonomske moći".
"U tom pogledu razgovarali smo i o davanju koncesije za istraživanje nalazišta sirove nafte na prostorima RS `Zarubrežnjeftu` i `Gaspromnjeftu` koji bi zajednički radili na tom projektu. Izrazili smo spremnost da na tom projektu što efikasnije radimo i u narednim danima očekujemo aplikaciju te dvije firme da zajednički dobiju koncesiju za dalje istraživanje nafte na tom prostoru", rekao je Dodik.
(Srna)