Člana ratnog Predsjedništva BiH Ejupa Ganića u zatvoru u Londonu posjetili Ambasador BiH u Velikoj Britaniji Jadranka Negodić i članovi porodice.
Ambasador BiH u Velikoj Britaniji Jadranka Negodić i Damir Arnaut, pravni savjetnik bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Harisa Silajdžića, u četvrtak ujutro su u zatvoru u Londonu posjetili člana ratnog Predsjedništva Ejupa Ganića.
Ganića su potom posjetili i njegovi kćerka i sin.
BH radio 1 javio je da je Ganićev pravni tim uložio žalbu na odluku Suda u Londonu, kojom je odbijeno da bude pušten na slobodu uz kauciju, a o žalbi će biti odlučivano u četvrtak ili najkasnije u petak.
Arnaut, koji je i šef Ganićevog pravnog tima, izjavio je za ovaj radio da su on i ambasadorka Negodić imali pola sasta za susret sa Ganićem, koliko je za posjetu odobreno i njegovoj djeci.
"Njega je to puno ohrabrilo, jer od ponedjeljka, dakle četvrti dan nije imao kontakt sa spoljnim svijetom i nije znao šta se sa njim dešava", rekao je Arnaut i dodao da je Ganić u dobrom zdravstvenom i psihičkom stanju.
Arnaut kaže da je Ganić optimističan i ohrabren činjenicom da se, kako je istakao "država BiH konačno ponaša kao država i da stoji iza svog bivšeg člana Predsjedništva".
Premijer RS Milorad Dodik u razgovoru za "Večernje novosti" izrazio je uvjerenje da će član ratnog Predsjedništva BiH Ejup Ganić odgovarati za zločine nad Srbima u BiH.
Dodik je rekao da je važno da se ovim procesom uspostavi odgovornost i visokih političkih predstavnika drugih naroda za počinjene zločine.
''Nisu, to sam više puta ponovio, samo Srbi krivi, pa nas kolektivno optužuju kao agresore. Uvijek sam govorio da su te zločine činili pojedinci svih nacionalnosti i da oni pojedinačno moraju da snose odgovornost", rekao je Dodik.
Premijer RS ocijenio je da Srbija ima valjane dokaze da, prema svim pravilima međunarodnog prava, Ganiću sudi za zločine u Dobrovoljačkoj ulici, i dodao da je Tužilaštvo BiH imalo mogućnosti i dokaza da ga ranije procesuira, ali da to nije učinilo.
Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić rekao je povodom hapšenja člana ratnog predsjedništva BiH Ejupa Ganića u Londonu da, ukoliko je neko nevin, ne treba da se boji ni britanskog, ni srpskog ni pravosuđa u BiH.
"Ne vidim razloga za nervozu nego za pravno postupanje", rekao je Špirić u četvrtak u Sarajevu na konferenciji za novinare nakon sjednice Savjeta ministara BiH.
On smatra da su se institucije vlasti u BiH kasno sjetile da traže, ne oslobađanje, nego izručenje Ganića.
"Svjesni su i oni u BiH koji traže izručenje da bi bilo dobro da bude procesuiran u BiH, a ne da bude oslobođen", naglasio je Špirić.
Komentarišući upućivanje protestne note Srbiji, Špirić je rekao da samostalno ponašanje ljudi koji nastupaju u ime organa nanosi BiH više štete nego koristi i više štete nego koristi samom Ganiću.
Ministar inostranih poslova Bosne i Hercegovine Sven Alkalaj poručio je srpskom kolegi Vuku Jeremiću da hapšenje ratnog člana Predsedništva BiH Ejupa Ganića u Londonu po zahtjevu Srbije nije put poboljšanja odnosa između dvije države.
"Rekao sam mu da ozbiljno ulažemo protest vladi Srbije na ovakav postupak i da tražimo od vlade Srbije da povuče zahtjev za ekstradiciju Ganića kao jedan korak u daljem jačanju dobrosusjednih odnosa", rekao je u srijedu naveče Alkalaj povodom telefonskog razgovora sa šefom srpske diplomatije Jeremićem.
Međutim, do povlačenja zahtjeva iz Beograda nije došlo, naveo je Alkalaj koji je učestvovao u emisiji TV Federacije BiH posvećenoj slučaju Ganić.
Molba za izručenje ratnog lidera bosanskih muslimana Ejupa Ganića Srbiji i prateća sudska dokumentacija sadrže 310 strana i, kada se završi prevođenje dokumenata, biće u najkraćem roku upućena vlastima Velike Britanije, rečeno je Srni u Ministarstvu pravde Srbije.
Ministar pravde Srbije Snežana Malović najavila je ranije da će Beograd u najskorije vrijeme dostaviti britanskim organima molbu za izručenje Ganića sa pratećom dokumentacijom, iako je krajnji rok za to 7. april.
Član Operativnog tima Vlade Republike Srpske (RS) za traženje nestalih Slobodan Škrba nada se da je došlo vrijeme da neko odgovara za zločin nad kolonom JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu u maju 1992. godine.
"Nadam se da će pravosudni organi Velike Britanije pri donošenju odluke o (članu ratnog Predsjedništva BiH) Ejupu Ganiću uzeti u obzir sve što se dešavalo u Dobrovoljačkoj ulici'', izjavio je Škrba Srni.
Ocijenivši kao neprimjereno da vlasti Velike Britanije rade posao vlasti BiH, Škrba je izrazio nezadovoljstvo zahtjevom Tužilaštva BiH za Ganićevo izručenje.
"Tužilaštvo i ostale institucije BiH 18 godina od zločina u Dobrovoljačkoj nisu ništa učinile da se on rasvijetli i da se odgovorni procesuiraju'', istakao je Škrba.
Ganiću, koji je u ponedjeljak, 1. marta, uhapšen na aerodromu ''Hitrou'' u Londonu po zahtjevu Srbije, određen je pritvor do 29. marta, a njegovo izručenje traže i Srbija i BiH. Britanski sud odbacio je juče zahtjev da Ganić bude pušten na slobodu uz kauciju.
MUP Srbije je početkom 2009. raspisao potjernice za 19 osoba iz BiH, među kojima su ratni članovi Predsjedništva BiH Ganić i Stjepan Kljujić, zbog napada na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu u maju 1992. godine.
Zamjenik ministra inostranih poslova BiH Ana Trišić-Babić izjavila je Srni da protestna nota koju je Ambasadi Srbije u BiH uputila pomoćnik ministra inostranih poslova BiH za bilateralu Jasmina Pašalić, a koja se odnosi na slučaj Ejupa Ganića, nije zvanični stav Ministarstva inostranih poslova BiH (MIP).
Pomoćnik ministra inostranih poslova BiH za bilateralne odnose Jasmina Pašalić uputila je u srijedu protestnu notu Ambasadi Srbije u BiH povodom hapšenja člana ratnog Predsjedništva BiH Ejupa Ganića u Velikoj Britaniji. U noti se između ostalog Srbija optužuje za narušavanje odnosa sa BiH.
"Kao zamjenik ministra inostranih poslova BiH uopšte nisam obaviještena o protestnoj noti upućenoj ambasadi Srbije u BiH, koja je, prije svega, političkog karaktera. Pomoćnik ministra je državni službenik koji ne može potpisivati nikakve note", rekla je Trišić-Babić.
Ona je istakla da sadržaj navedene note apsolutno nije usaglašen u MIP-u BiH i da ne može biti upućena u ime MIP-a BiH.
Ambasador Srbije u BiH Grujica Spasović rekao je Srni da je primio protestnu notu i da je ona upućena u Ministarstvo inostranih poslova Srbije. On nije želio da komentariše navedenu notu.
(MONDO/Srna)