• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbi razmišljaju o povlačenju iz institucija

Nebojša Radmanović izjavio da bi se Srbi mogli povući iz institucija BiH. Tihić protiv ovakvog poteza, "To je predizborna kampanja", smatra Tadić.

 Srbi razmišljaju o povlačenju iz institucija  Izvor: MONDO

Član Predsjedništva BiH iz RS Nebojša Radmanović rekao je da predstavnici RS neće učestvovati u pravljenu privatne države.

On je rekao da će u narednim sedmicama razmisliti i odlučiti hoće li uopšte i kako će dalje raditi.
"Sve više BiH liči na privatnu državu. Tako se ponašaju pojedini članovi Predsjedništva, poslanici, ministri, diplomate i državni službenici", rekao je Radmanović na konferenciji za novinare u Banjaluci.

On je ocijenio da je u posljednjih nekoliko sedmica došlo do dramatičnog eskaliranja negativnih tendencija čemu ton daje bošnjački politički establišment koji, kako je rekao, djeluje protivustavno i protivzakonito.

"Ako se u odlučivanju zaobilaze dva naroda i jedan entitet, onda BiH ne može funkcionisati kao država i ja neću učestvovati u tome, kao ni većina predstavnika srpskog naroda", poručio je Radmanović.

 On je naveo da je predsjedavajući Predsjedništva BiH Haris Silajdžić otišao u London ne obavještavajući druga dva člana Predsjedništva o tome, iako su neposredno prije toga imali sjednicu.
"NJegovo ponašanje i izjave tamo su lično njegove, a ne Predsjedništva BiH i ne BiH. Traženje izvinjenja od Velike Britanije je u njegovo ime, a moram reći da bi čak obrnuto trebalo: da se BiH izvini Velikoj Britaniji za sve ono što je uradila u posljednjih deset dana, optužujući tu zemlju i njeno pravosuđe", rekao je Radmanović.

Prema njegovim riječima, ponašanje poslanika SDP u parlamentu BiH Zlatka Lagumdžije, izjave nedostojne narodnog poslanika i uličarsko ponašanje karakteristika su sadašnjeg stanja u BiH.

 "Slanje protestne note Srbiji iz Ministarstva inostranih poslova, koju je parafirao jedan pomoćnik, neprimjereno je i neustvano djelovanje pojedinaca iz BiH. Pojedini državni činovnici daju ocjene o Kosovu, a BiH nije priznala Kosovo i neće priznati Kosovo, bar ne u ovom mandatu dok o tome ja nešto odlučujem", naveo je Radmanović.

Protestnu notu Srbiji Radmanović je nazvao jednostranim aktom koji za cilj ima zaoštravanje odnosa, podsjećajući da druga dva člana Predsjedništva BiH, pokušavajući da vode privatnu spoljnu politiku, nisu pristala da se to razmatra na sjednici Predsjedništva obrazlažući odbijanje "banalnim razlogom da ta tačka nije pripremljena u pisanoj

"Zato sam juče uputio pismo predsjedniku (Srbije Borisu) Tadiću u kome ga obavještavam da je protestna nota jednostran čin. Ako se svedemo u BiH na to da pišemo pisma, a moraćemo, i obavještavamo međunarodnu zajednicu šta se ustvari dešava, a visoki predstavnik spava dok se direktno krši Ustav, onda BiH ne može funkcionisati", ocijenio je RadmanovićPrema njegovim riječima, Sarajevo kao glavni grad neće da prizna Ustav BiH, neće da prizna da BiH ima tri konstitutivna naroda, dva entiteta i da se odluke donose dogovorom.

"Godinama, a naročito nekoliko posljednjih sedmica, do izražaja dolazi optuživanje drugih, osuđivanje bez presude, negiranje prava na istragu protiv pripadnika jednog naroda u BiH. Političari u BiH osporavaju tužilaštva i sudove kad im se to ne sviđa, a to eskalira uvredama u parlamentu, prijetnjama na ulici i telefonskim prijetnjama", naglasio je Radmanović.On je istakao da se ne može zaobići ni uloga visokog predstavnika u BiH koji je, kako je rekao, zaboravio da je on vrhovni tumač provođenja Dejtonskog mirovnog sporazuma, a ne čovjek koji može da komentariše presude jednog stranog suda.

"Gospodin (Valentin) Incko je dao ocjenu da li je dobro ili nije što je sud u Velikoj Britaniji uradio i to je potpuno neprihvatljivo za BiH", rekao je Radmanović.

On je ustvrdio da pojedini političari iz Sarajeva, pojedini mediji u Sarajevu i pojedini predstavnici međunarodne zajednice otvoreno i jasno i potpuno neprimjereno trenutku podržavaju i prizivaju opoziciju u RS.


"To može značiti da sadašnja vladajuća većina u institucijama BiH takođe pređe u opoziciju", istakao je Radmanović.

On je rekao da su otvorene dvije mogućnosti: da sadašnja vladajuća većina, koja nije samo SNSD, prepusti drugima da rade u zajedničkim institucijama ili da se dođe do šireg opredjeljenja svih političkih struktura u RS na koji način dalje raditi u zajedničkim institucijama.
Prema njegovim riječima, o prvoj mogućnosti odlučuje SNSD, a o drugoj RS kao potpisnik svih aneksa Dejtonskog sporazuma.

Odgovarajući na pitanje novinara kakve bi reagovanje izazvala njegova eventualna podrška Radovanu Karadžiću, po ugledu na podršku Harisa Silajdžića Ejupu Ganiću, Radmanović je rekao da o tome ni ne razmišlja i da je njegov stav o tome odavno poznat.

"Za ratne zločine u BiH, na prostorima bivše Jugoslavije i svugdje u svijetu, treba da odgovaraju oni koji su odgovorni. To je politički stav, a sve ostalo je na pravosuđu", rekao je Radmanović.On je dodao da se ne upušta u takve stvari, za razliku od nekih političara iz Sarajeva, ali i visokog predstavnika, koji su sebi uzeli za pravo da daju ocjene i o tužilaštvima i o istragama i o sudskim odlukama, mimo stvaranja moderne države.

Prema njegovim riječima, legalnim tokovima nije moguće da se novcem građana BiH finansira podrška Ganiću, ali brojni događaji pokazuju da je svašta moguće mimo zvanične politike.
Obrazlažući zašto o ovim temama konferenciju za novinare drži u Banjaluci, a ne u Sarajevu, Radmanović je naveo da u Sarajevu redovno drži konferencije za novinare nakon sjednica Predsjedništva BiH kad je na njega red.

Predsjednik SDA Sulejman Tihić izjavio je da ne bi bilo dobro da se Srbi povuku iz zajedničkih institucija, jer se ni Bošnjaci, koji često nisu zadovoljni u RS, ne povlače iz institucija.

"Radmanović je imao priliku i reagovao je i izrazio svoje neslaganje. Mislim da u Predsjedništvu treba da razgovaraju da bi takvih nesporazuma bilo što manje", rekao je Tihić povodom Radmanovićeve najave da će srpski predstavnici u institucijama BiH u narednim danima i sedmicama odlučiti da li će nastaviti rad zbog događaja u vezi sa nastupima pojedinih zvaničnika BiH nakon hapšenja Ejupa Ganića.

Potpredsjednik Stranke za BiH Beriz Belkić rekao je da svi koji misle da je nešto protivno Ustavu BiH treba da o tome govore u institucijama BiH, prenose "Nezavisne novine" u sutrašnjem broju.

"Ja mu (Radmanoviću) sugerišem da razmisli o zakletvi koju smo položili kad smo preuzimali funkcije u institucijama BiH. Između ostalog smo rekli da ćemo braniti interese građana, naroda i države BiH, a da podsjetim, misli se na državu BiH, a ne na neku drugu", rekao je Belkić.

Portparol SDP-a Damir Mašić je ocijenio da je Radmanovićeva izjava "pokušaj skretanja pažnje s neispunjenih predizbornih obećanja SNSD-a" i optužio ovu stranku da koristi nacionalističku retoriku umjesto da rješava probleme građana.

Predsjednik HDZ 1990 Božo LJubić i portparol HDZ BiH Mišo Relota smatraju da probleme treba rješavati dijalogom.

"Ne vjerujem da će Srbi napustiti institucije BiH jer to neće koristiti ni srpskom narodu, ni RS ni bilo kome drugome", rekao je LJubić.

Član Glavnog odbora PDP-a Igor Crnadak i budući SDS-ov kandidat za predsjednika RS Ognjen Tadić smatraju da je Radmanovićev istup početak predizborne kampanje SNSD-a.

"Mi smatramo da su istupi iz Sarajeva neprihvatljivi, ali mislimo da je Radmanovićev istup pokušaj SNSD-a da skrene pažnju s loše ekonomske situacije u RS", rekao je Crnadak.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE