Srbija je sudu u Londonu za ekstradiciju bivšeg člana ratnog Predsjedništva RBiH Ejupa Ganića poslala izjave 53 svjedoka.
Takođe, Srbija je u London kao dokaze koji terete Ganića poslala transkripte prisluškivanih razgovora i video zapise kojima se dokazuje njegova odgovornost za ubijanje nenaoružanih vojnika JNA u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici 3. maja 1992. godine.
Među dokazima je i razgovor između Ganića i Alije Izetbegovića, koji je tada bio u transportu JNA, u kojem ga Ganić obavještava da preuzima vođenje države, a Izetbegović od njega traži da ne napada kolonu JNA, saznaje "Euroblic".
Među dokazima su mnogi video-snimci tadašnjih televizija na kojima se vidi da se Ganić, koji je tada preuzeo vođenje države i samim tim postao vrhovni komandant, nalazi u istoj kancelariji sa komandantom Teritorijalne odbrane (TO) Hasanom Efendićem i prvim operativcem TO Zaimom Backovićem.
U prisluškivanim razgovorima se čuje kako Backović iz te kancelarije prenosi naređenje o napadu na kolonu, odnosno saopštava da se prvo obori drveće i zapriječi prolaz i da se zatim puca.
Zabilježeno je kako osoba koja prima naređenje pita šta da radi sa vozilima Unprofora koji su bili u koloni, a Backović odgovara da bez obzira na njih napad sprovede.
Tadašnji zamjenik komandanta TO Jovan Divjak javno je izjavio da je u Dobrovoljačkoj ulici počinjen zločin i da je u to vrijeme vrhovni komandant bio Ganić.
Kanadski general Luis Mekenzi, tadašnji komandant Unprofora javno je u intervjuima označavao Ganića kao odgovornog, što će, takođe, biti dostavljeno sudu u Londonu.
Među saslušanim svjedocima važan je iskaz Alije Delimustafića, tadašnjeg ministra policije BiH, u kome je Ganića označio kao odgovornog za napad u Dobrovoljačkoj ulici.
Među dokazima je i zapisnik sa sjednice ratnog Predsjedništva RBiH, održanoj dan nakon napada, iz koga se vidi da Delimustafić zamjera prisutnom Ganiću što je organizovao napad u Dobrovoljačkoj ulici ne obavjestivši, niti pitavši ministre policije i vojske.
Među svjedocima ima dosta pripadnika muslimanskih snaga, koji daju tačan raspored jedinica koje su učestvovale u napadu, kao i njihovih komandi. Svjedoci, kako saznaje "Euroblic", navode da su napadnuta sanitetska vozila sa jasnim i upadljivim obilježjima Crvenog krsta, a posebno je značajno što postoje svjedočenja o streljanju osam zarobljenih pripadnika JNA.
"Euroblic" saznaje da je osnov za izručenje Ganića i njegovo srpsko državljanstvo. Ganić je po rođenju upisan u knjigu državljana Srbije i nikada nije tražio da se ispiše što je osnov za gubljene srpskog državljanstva
Ganić je 1. marta uhapšen u Londonu po zahtjevu Srbije čije ga pravosuđe tereti za ratni zločin nad pripadnicima JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu u maju 1992. godine.
(Srna)