• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nema međunarodnog terorizma u BiH

Na području BiH, zaključno sa polovinom prošle godine, nije izvršeno nijedno krivično djelo koje se može svrstati u međunarodni terorizam

 Nema međunarodnog terorizma u BiH Izvor: MONDO

Nema ni  podataka da se BiH sada koristi za pripremu takvih akata -  mada se takva mogućnost i dalje ne isključuje.

Podaci o bezbjednosnim aktivnostima pojedinih lica stranog porijekla u BiH za sada ne ukazuju na njihovu konkretniju vezu   sa međunarodnim terorizmom, mada i dalje sugerišu postojanje određenih kontakata  sa drugim licima iz tog kriminalnog miljea u inostranstvu -  stoji u Procjeni trenutnog stanja bezbjednosti i nivoa terorističkih prijetnji u BiH i iz BiH.

Ovaj dokument dio je Strategije BiH za prevenciju i borbu protiv terorizma u BiH 2010 - 2013. godine, koju je Savjet ministara BiH nedavno usvojio.

Kao što je poznato, za određeni broj bivših državljana BiH stranog porijekla, od kojih pojedinci borave u BiH, na osnovu ukupnih ranijih saznanja ocijenjeno je da predstavljaju prijetnju  nacionalnoj sigurnosti i kao takvima je oduzeto državljanstvo, pa je u toku postupak njihove deportacije.

Polovinom decembra prošle godine Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv pet osumnjičenih da su ''kao saizvršioci u periodu od novembra 2007. godine do novembra 2009. godine, kao organizovana grupa djelovala s namjero    da na teritoriji BiH izvrši teroristički čin napadom na jedan od zajednički identifikovanih objekata, s ciljem ozbiljnog zastrašivanja stanovništva i ozbiljne destabilizacije osnovnih ustavnih, političkih, privrednih i društvenih struktura''.

Procesuiranje ove grupe pred Sudom BiH u toku je.Posljednjih godina u BiH je registrovan i određeni broj akata nasilja prema pripadnicima nacionalnih, vjerskih ili drugih grupacija ili njihovoj imovini, kao i drugih incidenata koji su negativno uticali na međunacionalne odnose i stanje opšte bezbjednosti građana.

 U Procjeni je konstatovano da je u BiH i dalje nastavljeno provocirajuće i destruktivno ponašanje određenog broja navijačkih grupa, uglavnom mlađih lica.  Nastavljene su, ali i intenzivirane aktivnosti pojedinih pripadnika radikalnih religioznih grupa u BiH i okruženju, ali u Procjeni se ne precizira o kojim se grupama radi, već samo stoji da su njihove aktivnosti u funkciji širenja radikalnog vjerskog pravca i ideologije, odnosno sticanja novih sljedbenika.

 Kako je konstatovano, neke od njih intezivnim djelovanjem na religioznom i ideološkom planu generalno negiraju ustavno-pravni poredak, propise i zakone BiH. Kao realno nova pojava u BiH, u Procjeni se navodi pojava zloupotreba sajber-tehnologija, prvenstveno interneta ''od strane izdiferenciranih ekstremno-radikalnih bezbjednosno interesantnih subjekata''.'

Analize nekih veb-stranica otkrivaju da ti virtuelni napadi nisu samo sporadične inicijative pojedinaca, nego sve više i više  postaju koordinisane aktivnosti koje, za sada, nisu zluopotrijebljene u klasične terorističke svrhe u BiH. Ove sajtove pojedinci koriste ''da ispolje verbalnu podršku nekim globalnim terorističkim organizacijama i pokretima putem prikazivanja određenih video sadržaja iz produkcijemedijske kuće iza koje stoji Al kaida''. U nekim video sadržajima otvoreno se poziva na nasilje i odmazdu protiv koalicionih snaga u Iraku i Avganistanu, a nisu rijetki ni primjeri podsticanja nacionalne netrpeljivosti, razdora te zastrašivanja drugih etničkih i vjerskih grupa.

U dijelu ovog dokumenta koji govori o procjeni moguće prijetnje u BiH u vezi sa terorizmom stoji da ''ukupna saznanja daju osnovu za procjenu da nacionalno i vjerski motivisani akti nasilja u raznim formama, uprkos nastojanju struktura BiH da ih smanje ili eliminišu, ostaje i u budućem vremenu problem koji će značajno kočiti napredak BiH''.

 Ističe se, takođe, da će na  stanje bezbjednosti u BiH presudno uticati i posljedice razvoja globalne ekonomske krize. S tim u vezi, na osnovu aktuelnih obavještajnih podataka procjenjuje se da se i u narednom periodu mogu očekivati, u sličnom, pa i nešto većem obimu, bezbjednosne pojave i akti nasilja podstaknuti ekonomsko-socijalnim stanjem i drugim povodima, ali i oni usmjereni prema povratničkoj populaciji, njenoj imovini, vjerskim objektima i slično. (Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE