Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je u BiH na djelu neodgovorna politika kontinuiranog neuspjeha vlasti na nivou BiH, te da je njen evropski put potpuno u zapećku.
"To, naravno, nije dobro i pozivam sve one koji čine vlast na nivou BiH da ispune rokove koje je tražio od njih komesar (za susjedsku politiku i pregovore o proširenju Johanes) Han i da se konačno usmjere ka onome čemu se oni stalno hvale - ostvarivanju napretka", rekao je Dodik za agenciju Srna.
Prema njegovim riječima, na nivou BiH stalno pričaju da napreduju i da završavaju poslove, a nisu završeni ni Upitnik, ni akcize, niti Transportna zajednica.
"Ništa nije završeno, osim što su u međuvremenu izgubili i skupštinsku većinu tako da to sve na nivou BiH izgleda čemerno, jadno i bijedno, bez imalo optimizma da će krenuti dalje", odgovorio je Dodik.
Na pitanje da prokomentariše pismo koje je krajem jula Han uputio predsjedavajućem Savjeta ministara BiH Denisu Zvizdiću, u kojem upozorava da pitanja Ugovora o Transportnoj zajednici i Zakona o akcizama moraju da budu riješena do kraja septembra, te da računa na njega da u BiH obezbijedi potrebnu unutrašnju koordinaciju, Dodik je rekao da je očigledno da Han, za razliku od Zvizdića, veoma dobro razumije unutrašnju strukturu BiH, zato i traži dodatnu unutrašnju koordinaciju koja je u potpunosti izostala kada je riječ o Transportnoj zajednici.
On je naveo da je jasno da je suština u tome da su "Zvizdić i njegovi tamo u Sarajevu izbjegli unutrašnju koordinaciju koja je bila neophodna".
"Imajući u vidu da je Transportna zajednica evropsko pitanje, koje je važno za evropsku zajednicu, njeno pitanje nije sporno, ali je sporna unutrašnja koordinacija koju su izbjegli Zvizdić i drugi u Sarajevu. Oni pokušavaju da drže oči zatvorene, umjesto da se to pitanje rješavalo davno prije i do sada se sve moglo riješiti. Sada vidimo da rok, koji je veoma ozbiljan, a koji je postavio Han, polako ističe", naglasio je Dodik.
On je naglasio da Transportna zajednica kao regionalna organizacija nije sporna, ali da treba riješiti pitanje unutrašnje koordinacije BiH.
"Pozivam te faktore u BiH da to urade kako bi bar to pitanje riješili, jer ono djeluje da je lakše rješivo i da, u tom pogledu, nema potrebe da se odugovlači", ocijenio je predsjednik Srpske.
Kada je riječ o zakonu o akcizama, Dodik je rekao da je jasno rečeno da su ta pitanja povezana i da ne može biti jedno riješeno, a drugo neriješeno i smatrati se da je postignut napredak.
"Osim Transportne zajednice, mora biti riješeno i pitanje akciza. Zbog tog zakona o akcizama koji nije riješen, izgubili smo ogroman novac, imajući u vidu činjenicu da je i ova ljetna sezona privukla veliki broj turista koji su bili značajni potrošači nafte i naftnih derivata", naveo je Dodik.
On je naglasio da se na taj način posredstvom povećanih akciza na gorivo eksterno mogla obezbijediti određena suma novca.
"Ovi što su govorili da neće da usvoje zakon o akcizama da ne opterećuju domaće stanovništvo, nisu napravili ništa jer sad ispada da će to pitanje morati da stave na dnevni red i opet će morati da opterete domaće stanovništvo, umjesto da su bar ovog ljeta koristili turiste i ljude u tranzitu koji su morali i bili prinuđeni da kupuju gorivo. U međuvremenu, gorivo je pojeftinilo i upravo ono što je pojeftinilo moglo je da nadomjesti to što se tražilo", istakao je Dodik.
Evropski komesar za susjedsku politiku i pregovore o proširenju Johanes Han uputio je krajem jula predsjedavajućem Savjeta ministara BiH Denisu Zvizdiću pismo u kojem je poručio da računa na njega da u BiH obezbijedi internu koordinaciju koja je potrebna da se zaključe potpisivanje Ugovora o Transportnoj zajednici i usvoji Zakon o akcizama.
''Skupština treba da da mišljenje o NATO savezu''
Dodik smatra da Narodna skupština Srpske treba da da mišljenje o NATO savezu, da se ne bi desilo da bez pitanja Srpske jednog dana bude proglašeno da je BiH članica tog saveza.
"Imajući u vidu da se NATO već upetljao u unutrašnja pitanja u BiH, smatram da je potrebno da mu damo i odgovor - šta mislimo o tom savezu. Taj odgovor treba da bude na bazi odluke Narodne skupštine Republike Srpske, a ne na bazi univerzalnog političkog stava", istakao je Dodik u izjavi Srni.
On je rekao da će pokušati da se o tome izgradi zajednički stav u Srpskoj, naglasivši da opšte raspoloženje nije u korist NATO-a imajući u vidu prošlost, a i sadašnjost kada NATO ignoriše stavove Srpske, podstiče sudove da rješavaju u korist politika koje oni hoće, da bi kasnije te politike pozdravili, te da bi samo jednog dana mogli, bez pitanja Republike Srpske, proglasiti da je BiH u NATO-u.
"Zato je važno da se parlament Republike Srpske odredi prema tome. Vjerujem da on ima kapacitet i snagu. Jedna od ideja može da bude i referendum o NATO-u, koji bi bio neophodan, samo treba procijeniti kada je vrijeme za to - da li sada ili nekada u budućnosti",istakao je Dodik i ocijenio da to pitanje ne treba da bude rješavano bez referenduma jer zadire u najvažnija nacionalna pitanja.
On je rekao da je knjiženje ukupne imovine pitanje od velikog značaja za Srpsku i da je potrebno da se BiH, u tom pogledu, vrati na sporazum lidera iz 2012. godine i da se to pitanje riješi na taj način.
"Ranije je na neki način bilo drugačije, onda se tražilo da se uknjiži takozvana perspektivna imovina i mi smo postigli dva-tri sporazuma u vezi s tim. Jedan, koji smo dogovorili Nikola Špirić i ja sa tadašnjim premijerom Federacije BiH Nedžadom Brankovićem, koji je odbio međunarodni faktor i to je devastirano, a kasnije je bio sporazum lidera iz 2012. godine koji je poznat javnosti, ali je to ignorisano da bi se prebacilo na teren prosuđivanja na sudu. Ovdje i malo dijete zna da će sud presuditi na štetu Republike Srpske i da će putem onog principa koji je ovdje važio 500 godina za vrijeme vladavine Turaka - kadija te tuži, kadija ti sudi", istakao je Dodik.
On je naglasio da se tako dešava i danas u BiH, jer strukture u Sarajevu i tuže, i sude, i otimaju imovinu Republici Srpskoj.
"Imate naše predstavnike u Sarajevu, poput /srpskog člana Predsjedništva BiH Mladena/ Ivanića i drugih, koji ne progovaraju nijednu riječ, nego kažu da će sud to riješiti, a zna se kakav je sud i šta će on da riješi", rekao je Dodik.
On je naglasio da je riječ o jednoj potpuno atipičnoj situaciji u kojoj nema ni "S" od suvereniteta, niti ima bilo kakvog subjektiviteta u vezi sa tim pitanjem.
"Pitanje imovine treba da se razmotri na opštem nivou. U Republici Srpskoj postoji konsenzus o tome da se ne ide ka NATO-u, a MAP je naravno samo jedna faza koja može da bude zaustavljena", zaključio je Dodik.