Zajednička komisija Narodne skupštine RS i Vijeća naroda RS nije postigla saglasnost o amandmanima koje je Klub Bošnjaka podnio na Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi.
„Klub Bošnjaka podnio je sedam amandmana, konsenzusa o njima nije bilo i predmet se upućuje na odlučivanje Ustavnom sudu RS“, rekao je predsjedavajući Komisije Igor Radojičić novinarima u Banjaluci.
On je naglasio da postoji jasan ustavni osnov za donošenje Zakona o referendumu, da je zakon tehničke prirode i da propisuje procedure i postupke i da se ne bavi političkim stvarima ni pitanjima koja se moraju ili ne smiju postaviti na referendumu.
„Referendum se raspisuje u skladu sa Ustavom, što je vrlo jasna formulacija pravnog i ustavnog okvira za ovu materiju“, naveo je Radojičić.
Klub Bošnjaka u Vijeću naroda RS donio je 22. februara jednoglasno odluku o pokretanju zaštite vitalnog nacionalnog interesa na Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi.
Predsjedavajući Kluba Bošnjaka RS Edin Ramić rekao je da je potrebno precizirati da referendumska pitanja mogu biti u skladu sa nadležnostima RS, Ustavom RS i Ustavom BiH, ali i precizirati da teritorijalni integritet, suverenitet i bezbjednost BiH ne mogu biti tretirana Zakonom o referendumu.
Klub Bošnjaka podnio je i amandman da inicijatori za raspisivanje referenduma - predsjednik RS i Vlada RS - moraju imati saglasnost potpredsjednika RS.
„U organima za sprovođenje referenduma mora biti ispoštovana proporcionalna zastupljenost konstitutivnih naroda, a ne da će se o tome voditi računa, kako sada predviđa zakon“, rekao je Ramić.
On je naglasio da treba definisati način glasanja dijaspore, glasanja u odsustvu i slično na način da građani sa biračkim pravom, bez obzira ne mjesto stanovanja, treba da imaju pravo učešća na referendumu.
Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi Narodna skupština RS usvojila je 10. februara, a dvodnevnoj raspravi o ovoj tački dnevnog reda kao znak bojkota nisu prisustvovali poslanici iz reda bošnjačkog naroda, iz ovih triju stranaka.
(Srna)