• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ministarstvo: Naziv jezika piše u Ustavu

Autor SRNA

Naziv jezika ne može biti predmet dogovora, kažu u ministarsvu.

 Ministarstvo: Naziv jezika piše u Ustavu Izvor: Vedran Ševčuk, mondo.ba
Izvor: Vedran Ševčuk, mondo.ba

Iz Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske saopšteno je da su netačne informacije da se predstavnik ovog ministarstva sastao sa roditeljima djece iz zvorničkog naselja Liplje i dogovarao naziv jezika koji će izučavati bošnjačka djeca, te naglašeno da je naziv jezika definisan Ustavom Srpske i zakonima u oblasti obrazovanja i da ne može biti predmet dogovora.

"Ministarstvo prosvjete i kulture poštuje Ustav Republike Srpske i zakone kojima je uređena oblast obrazovanja i ne umanjuje ni jednom narodu pravo na jezik", navode iz resornog ministarstva.

U saopštenju je navedeno da se u pedagošku dokumentaciju, evidenciju i obrasce javnih isprava upisuje naziv jezika u skladu sa Ustavom Republike Srpske.

Ministarstvo prosvjete i kulture podsjeća i da je Ustavni sud BiH, rješavajući zahtjev za ocjenu ustavnosti prve rečenice člana 7 Stav 1 Ustava Republike Srpske u dijelu koji glasi - "jezik bošnjačkog naroda", utvrdio da je ova odrednica u skladu sa Ustavom BiH.

U saopštenju se naglašava da je Zakon o osnovnom obrazovanju i vaspitanju Srpske bio na ocjeni ustavnosti Ustavnog suda BiH, gdje je kao razlog podnošenja zahtjeva istaknuta navodna diskriminacija u sistemu obrazovanja u Srpskoj, ali je zahtjev odbijen kao neosnovan.

"Brojni procesi su pokrenuti i svi su završili u korist Republike Srpske jer je Ministarstvo prosvjete i kulture omogućilo djeci u Srpskoj jednako pravo na obrazovanje", navodi se u saopštenju.

Iz Ministarstva naglašavaju da u školama u Srpskoj svi nastavnici i učenici mogu pisati i usmeno se izražavati, odnosno koristiti bilo koji od jezika konstitutivnih naroda.

Pojedini mediji su objavili da je sinoć "u prostorijama Grada Zvornika održan sastanak roditelja koji su cijeli dan proveli u štrajku glađu, načelnika Zvornika Zorana Stevanovića, direktora Osnovne škole "Sveti Sava" Radomira Petrovića i predstavnika Ministarstva prosvjete i kulture Srpske, na kojem je dogovoreno da će u narednom periodu učenicima biti omogućeno pravo na izučavanje 'bosanskog jezika'".

Zbog postignutog dogovora, tvrde federalni mediji, roditelji i učenici obustavili su štrajk glađu.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE