U Narodnoj skupštini RS počela je rasprava o Informaciji o urušavanju pravnog sistema u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazum.
U ime Vlade RS, obratio se ministar unutrašnjih poslova RS Siniša Karan koji je poručio da će ova sjednica ostati upamćena kao svojevrsni plebiscit.
On je ocijenio kako je proces protiv Milorada Dodika “završni udarac prema RS”.
“Na optuženičkoj klupi su predsjednik RS, narod RS i Ustav RS, a tuži nas preko Ustavnog suda neki nesretni Kritijan Šmit koji je donio neki papirić koji naziva zakon. Ako stranci pobijede u Sudu BiH preko predmeta protiv predsjednika RS, BiH neće više živjeti ustavni život i neće biti BiH za koju je srpski narod i njegovi predstavnici dali svoj potpis 1995. godine. Ovo je isti proces koji se desio 1991. godine kada je došlo do preglasavanja i uslijedio plebiscite. Zato sam rekao da je ova sjednica neka vrsta plebiscita, ovo je kulminacija. Predsjedink RS se bori za ravnopravnost RS, konstitutivnost našeg naroda i poštovanje ustavno-pravnog kapaciteta”, rekao je Karan i još jednom podvukao da se ovim procesom želi odrediti sudbina RS i srpskog naroda.
“Od presudne je važnosti da budemo jedinstveni”, dodao je.
Kitikujući Ustavni sud BiH naveo je kako su preuzeli projekat “unitarizacije BiH” i postao ozbiljan faktor destabilizacije.
Ocijenio je kako “ovovremeni okupator” radi na majorizaciji srpskog naroda u BiH insistirajući na nenasilnoj promjeni uređenja pod izgovorom demokratizacije, a da je cilj “stvaranje unitarne države u kojoj bi stvorili većinski muslimansku državu u Evropi.
“Njihov cilj je BiH bez Srba, država bez Srba u srcu Evrope. BiH može ostati samo uz očuvanje Detonskog sporazuma kakav je potpisan. Ne trebamo izgubiti iz vida da predsjedniku RS sude zbog poštovanja Dejtonskog sporazuma i Ustava RS”, rekao je Karan.
Poručio je da su napadi na RS “obavijeni velom demokratije kroz pozivanje na princip jedan čovjek – jedan glas, kroz zaštitu ljudskih prava i sloboda i druge mehanizme”.
Kritikujući Ambasadu SAD u BiH, Karan je poručio da “ono što sankcije nisu uspjele, želi se postići pred Sudom BiH”.
Uvodnu riječ o aktuelnoj tački, dala je poslanik SNSD-a Ranka Perić-Romić i navela kako visoki predstavnik nema ovlaštenja da interveniše u Ustav RS i zakone koje donosi parlament koji je za to zadužen.
Govorila je i o “antidejtonskom djelovaju Ustavnog suda BiH”
“Kada bismo krenuli da nabrajamo sve odluke Ustavnog suda BiH na štetu RS, bilo bi puno i ne bih mogla da se uklopim u raspoloživo vrijeme”, navela je Perić – Romić, te spomenula odluke u vezi poljoprivrednog zemljišta, Šuma RS, svojinskih i obligacionih odnosa na Jahorini…
“Kako se mi borimo protiv svega ovoga? NSRS koristi svaku priliku da pozove međunarodnu zajednicu da se referiše na očigledno kršenje Dejtomskog sporazuma i da se uključe potpisnice Dejtonskog sporazuma. NSRS je donijela niz zaključaka, akata i odluka u cilju sprečavanja ovih problema”, poručila je Perić – Romić.
Podsjetila je na zakone koje je donijela NSRS o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda i visokog predstavnika u BiH.
“Najgublje kršenje je montiran proces koji se vodi protiv predsjednika RS i direktora Službenog glasnika RS koji su obavljali svoju dužnost ... Najveći apsurd je da neko ko nije podržan odlukom Savjeta bezbjednosti UN-a, pokreće proces protiv demokratski izabranog predstavnika”, dodala je.
Zatražila je jedinstvo poslanika NSRS.
Podsjećamo, Tužilaštvo BiH je odmah po saznanjima o sazivanju sjednice skupštinskog kolegijuma za zakazivanje ove posebne sjednice, od predsjednika NSRS Nenada Stevandića zatražilo hitno dostavljanje dokumentacije zbog sumnji, između ostalog, u - dogovor za činjenje krivičnog djela, napad na ustavni poredak, neizvršavanje odluke Ustavnog suda BiH, sprečavanje službenog lica u vršenju službene radnje...
(Mondo)