Bivši premijer se prisjetio prilika koje su vladale 2004. godine i objasnio da ''Vlada nije mogla da ne usvoji'' izvještaj.
Premijer RS iz 2004. godine Dragan Mikerević, u vrijeme kada je usvojen Izvještaj o Srebrenici o kojem se danas raspravlja na posebnoj sjednici Narodne skupštine RS, kazao je kako tada nije trpio direktan pritisak međunarodne zajednice, ali jeste indirektan i to „oprobanim receptom štapa i šargarepe“.
On je jasno podvukao da Vlada RS u to vrijeme, nije mogla da ne usvoji sporni izvještaj.
"Da li je Vlada mogla da ne usvoji izvještaj – ne , nije mogla", istakao je Mikerević.
Mikerević je istakao da ga niko iz međunarodne zajednice nije direktno ucjenjivao i tražio da se nešto mora usvojiti u određenom obliku.
"A indirektno, koliko hoćete", kazao je Mikerević.
Istakao je i da ne zna da li je vršen pritisak na članove tadašnje Komisije za istraživanje događaja u i oko Srebrenice u periodu od 1992. do 1995. godine, te naveo kako je bilo vrlo teško „privoliti ili privesti“ člana komisije iz reda srpskog naroda u njen sastav.
Podsjetio je da je svoj mandat od dvije godine završio ostavkom, te da je uz to dobio i zabranu ulaska u SAD.
"To, predsjedniče, nije izuzetak", rekao je Mirekević sa govornice, a obraćajući se predsjedniku RS Miloradu Dodiku koji je, kao što je poznato, na američkoj crnoj listi.
Govorio je i kontekstu u kojem je donesen izvještaj 2004. godine, o tome kako se spremala desetogodišnjica u Srebrenici, da su traženi rezultati saradnje sa Hagom, rasvjetljavanje zločina, da je međunarodna zajednica bila snažno prisutna i involvirana u sve sfere, ali i da RS nije mogla računati na pomoć Srbije zbog dešavanja na Kosovu, kao i ubistva premijera Zorana Đinđića.